Trwa budowa mającego liczyć 10 km długości gazociągu DN500, łączącego tłocznię gazu w Rembelszczyźnie z Elektrociepłownią Żerań. Na całej jego trasie wykonanych zostanie aż dziewięć przekroczeń bezwykopowych. To pod tym względem, na takiej długości gazociągu, wewnętrzny rekord spółki Gaz-System.
Elektrociepłownia Żerań. Fot. www.termika.pgnig.pl
Trasa gazociągu prowadzi od tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań. Technologia bezwykopowa pozwoli w mniej uciążliwy sposób przekroczyć skrzyżowania z drogami, wiaduktami oraz kanałami. Do realizacji tego zadania wykorzystane zostaną trzy bezwykopowe metody: mikrotunelowanie, HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz przecisk. Dzięki nim ułożone zostanie niemal 30% z całej planowanej długości gazociągu.
Poza korzyściami technicznymi i wykonawczymi, umożliwiającymi terminowe pokonanie przeszkód na trasie, minimalizują one wpływ budowy na środowisko naturalne. Tym samym postawiliśmy sobie duże wyzwanie inżynierskie, ale z pewnością z korzyścią dla otoczenia – mówi, cytowany w komunikacie, Artur Jastrzębski, dyrektor oddziału Gaz-Systemu w Rembelszczyźnie.
Obecnie trwają prace przygotowawcze do wykonania przewiertu HDD pod m.in. odnogą Kanału Żerańskiego. Za realizację robót liniowych, w tym bezwykopowych przekroczeń, odpowiada firma JT. Z kolei spółka Tesgas jest odpowiedzialna za budowę układu włączeniowego na terenie tłoczni w Rembelszczyźnie oraz stacji pomiarowej na terenie zakładu EC Żerań.
Trasa 10-kilometrowego gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Źródło: Gaz-System S.A.
Budowa 10 km gazociągu z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest niezbędna, by mógł być uruchomiony blok gazowo-parowy w EC na Żeraniu (zastąpi węglowe kotły parowe). Dzięki temu produkcja energii elektrycznej w zakładzie zwiększy się o około 80%. Obecnie Elektrociepłownia Żerań może potencjalnie ogrzać około 43% budynków w Warszawie i zaświecić około 6 mln żarówek o mocy 60 W.
Zgodnie z harmonogramem, koniec prac liniowych w ramach budowy tłoczni gazu w Rembelszczyźnie do Elektrociepłowni Żerań ma nastąpić do końca 2019 r. Aktualnie, jak wyjaśnia Gracjan Wyszyński, kierownik projektu, trwa zasadniczy etap budowy gazociągu DN500, który doprowadzi gaz z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie do Elektrociepłowni Żerań. Obecnie na odcinku 5 km pracuje ponad 90 osób, wykorzystując 20 specjalistycznych urządzeń, w tym czołówki spawalnicze.
W Polsce w latach 2015–2025 ma powstać ponad 2000 km gazociągów. Wiele z odcinków wykonanych zostanie z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. O tych projektach przeczytaj w artykule Gaz-System: blisko 300 przejść bezwykopowych w ciągu 3 lat.
Przeczytaj także: Przewiert HDD pod Kanałem Kędzierzyńskim zakończony
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.