No-Dig Show to coroczna konferencja i wystawa Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (the North American Society for Trenchless Technology – NASTT). 21. jej edycja została zorganizowana w Nashville, a wzięło w niej udział ponad 1600 uczestników. Specjaliści z całego świata reprezentujący branżę bezwykopową zebrali się w stolicy stanu Tennessee w hotelu Gaylord Opryland i Convention Center w dniach 11-15 marca.
Fot. z archiwum Trenchless Technology
Istnieją dwie główne atrakcje, które przyciągają ludzi na No-Dig Show. Jedną z nich jest część konferencyjna, zapewniająca interesujące wykłady i publikacje na najwyższym poziomie z zakresu istotnego dla branży bezwykopowej. W sumie w ramach konferencji zgłoszono aż 155 referatów. Drugim głównym elementem tej imprezy jest wystawa, podczas której uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami i usługami z „pierwszej ręki”. Stanowią one trzon tej branży tak w zakresie budowy, jak i renowacji. Swoje oferty w tym roku prezentowało około 140 wystawców, a zajęli oni powierzchnię ponad 21 tys. m2.
Wydarzenie to okazało się wielkim hołdem dla sektora bezwykopowego.
NASTT powołał Hall of Fame, w skład którego weszli: Gary Vermeer – założyciel Vermeer’a, Frank Canon z firmy Baroid IDP oraz Bernie Krzys – wydawca i prezes magazynu „Trenchless Technology”. Dyrektor wykonawczy ISTT (International Society for Trenchless Technology) – John Hemphill – otrzymał nagrodę przewodniczącego NASTT za wybitne osiągnięcia, a Dan Willems (Stantec) dostał nagrodę NASTT Trenta Ralstona również za wkład w rozwój technologii bezwykopowych. Człowiekiem roku 2012 wg magazynu „Trenchless Technology” został dr Sam Ariaratnam. Ogłoszono też projekty roku nagrodzone przez to samo czasopismo.
Hall of Fame
Jedną z ważniejszych prezentacji podczas uroczystej gali była wspomniana inauguracja przez NASTT „Hall of Fame”, kiedy uhonorowani zostali: Gary Vermeer, Frank Canon i Bernie Krzys. Nagrodę dla pierwszego z nich w imieniu laureata odebrała jego córka Mary Andringa. Vermeer był założycielem i prezesem Vermeer Corporation, znanym ze swojej innowacyjności i wkładu w rozwój i budownictwo maszyn, jak też ze swej filantropijnej działalności. Był zdecydowanym zwolennikiem i propagatorem wprowadzania na rynki nowatorskich w branży bezwykopowych metod wiertniczych. We wczesnych latach 90. ubiegłego wieku produkty z linii HDD były podstawą oferty tej firmy i tak pozostało do czasów obecnych.
Frank Canon dołączył do firmy Baroid IDP w 1975 r., a dziś jest znany w branży bezwykopowej ze względu na jego rozległą wiedzę i doświadczenie m.in. w zakresie płynów wiertniczych, HDD, mikrotunelowania, wiertnictwa. Z biegiem lat zaczął dzielić się podczas licznych seminariów i szkoleń informacjami i doświadczeniami uzyskanymi w czasie praktycznego rozwiązywania wielu problemów. W 2000 r. został wybrany przez magazyn „Trenchless Technology” człowiekiem roku. Był również członkiem zarządu NASTT.
Bernie Krzys był związany z przemysłem bezwykopowym przez wiele lat zanim postanowił wydać pierwsze czasopismo poświęcone tej branży. W tym roku magazyn „Trenchless Technology” świętuje już swoje 20-lecie. Wprowadził i upowszechnił także seminaria edukacyjne w tej tematyce i zapoczątkował popularne w latach 90. rodeo HDD. Jego firma Benjamin Media organizuje ponadto NoDig Show. Był członkiem zarządu NASTT i pozostaje aktywnym uczestnikiem aukcji edukacyjnej, organizowanej podczas wspomnianej imprezy.
Człowiek roku 2012 wg „Trenchless Technology”
Człowiekiem roku 2012 wg magazynu „Trenchless Technology” został dr Samuel Ariaratnam. Od listopada 2010 r. pełni on funkcję przewodniczącego ISTT i tym samym jest ambasadorem bezwykopowych technologii na całym świecie. W ramach swych obowiązków wspiera 26 oddziałów organizacji m.in. poprzez uczestnictwo w konferencjach i spotkania z członkami stowarzyszenia, a także dba o rozwój technik bezwykopowych i tworzenie oddziałów w innych krajach.
Główne obszary jego działalności to: środowisko naukowe, badania oraz aktywność w profesjonalnych stowarzyszeniach. Poświęcił się badaniom nad technologiami bezwykopowymi i popularyzacji ich na całym świecie. Ponadto miał duży wpływ na kolejną generację inżynierów bezwykopowych poprzez nauczanie studentów na poziomie uniwersyteckim, a także osób działających w branży w ramach profesjonalnych kursów NASTT na temat dobrych praktyk HDD i pipe bursting. Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest zarządzanie infrastrukturą podziemną i renowacja. Badania w tej dziedzinie koncentrują się na rozwoju nowych rozwiązań w zakresie inżynierii budowlanej i zastosowaniach podziemnych technologii bezwykopowych, w tym HDD i wymiany rur. Wydał ponad 200 technicznych opracowań i raportów, jest współautorem pięciu podręczników i współposiadaczem trzech patentów.
Swoją karierę naukową rozpoczął od zdobycia w 1989?r. na Uniwersytecie Waterloo licencjata z nauk stosowanych w zakresie budownictwa cywilnego. Następnie uzyskał tytuł magistra i doktora w budownictwie, specjalizując się w inżynierii budowlanej i zarządzaniu. Praca na Uniwersytecie Alberty zapoczątkowała jego karierę w branży bezwykopowej. Nie wiedział wówczas zbyt wiele o tej dziedzinie, jednak tamtejszy lokalny wykonawca HDD przyszedł pewnego dnia na uczelnię i wyraził chęć zaangażowania się w sprawy szkoły. Zaintrygowany tą ofertą Ariaratnam wraz z nim i kilkoma absolwentami rozpoczął badania na temat m.in. przewiertów sterowanych.
Od połowy 1990 r. aktywnie działał w NASTT. Kiedy przeniósł się do USA, został zatrudniony na stanowisku profesora na Uniwersytecie Arizona, gdzie kontynuował pracę zgodną z zainteresowaniami. W 2001 r. wydano książkę, której Ariaratnam jest współautorem – „Poradnik dobrych praktyk HDD” adresowany do wykonawców. W oparciu o tę publikację od 2000 r. prowadził na terenie USA i Kanady kursy szkoleniowe m.in. dla wykonawców, przedstawicieli robót publicznych, inżynierów, dzięki którym łączył swoje dwie pasje: nauczanie i HDD. Szkolenia te okazały się dużym sukcesem i przyczyniły się do rozpowszechnienia tej technologii.
Dr Samuel Ariaratnam podkreśla, że największą satysfakcję przynosi mu uczucie spełnienia, gdy widzi swoich byłych studentów aktywnie działających w branży HDD.
Nagrody NASTT
Co roku NASTT wyróżnia dwie firmy w zakresie produktów wykorzystywanych w nowych instalacjach oraz projektach renowacyjnych i przyznaje nagrody za innowacyjność. W tym roku podczas No-Dig Show uhonorowane zostały Vermeer Corp i LiquiForce. Nagroda ta została nazwana imieniem nieżyjącego już Josepha L. Abbotta Jr, aktywnego członka stowarzyszenia od czasów jego powstania w 1990?r.Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas uroczystej gali. Firma Vermeer otrzymała nagrodę w kategorii nowa instalacja za produkt D36x50 II seria Navigator, wyposażony w system MAGnum. Premiera tego urządzenia odbyła się jesienią ubiegłego roku podczas ICUEE. Drugą z nagrodzonych firm była LiquiForce, uhonorowana w kategorii związanej z renowacjami za system Junction Liner, a jego inauguracja miała miejsce podczas NoDig Show.
No-Dig Show 2013
Znane są już szczegóły przyszłorocznego No-Dig Show, które odbędzie się w Convention Center w Sacramento, stolicy stanu Kalifornia w dniach 3-7 marca 2013 r. Będzie to idealne miejsce do zorganizowania tej imprezy, ponieważ właśnie zakończyła się tam seria projektów obejmujących tysiące stóp bezwykopowo instalowanych rurociągów. Jak zawsze zorganizowana zostanie m.in. część konferencyjna, podczas której będzie można wysłuchać wielu profesjonalnych referatów technicznych. Organizatorzy zapraszają do ich zgłaszania, co można uczynić do końca czerwca.
Na podstawie „Trenchless Technology” i specjalnego wydania naszego periodyku „Inżynieria Bezwykopowa” – „Trenchless Engineering” Special Edition 2011.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.