Pracownicy firmy zademonstrowali, jak wykonać całkowicie bezwykopową wymianę rurociągu przy użyciu niewielkich rozmiarów urządzenia – Scandinawian No-Dig Center (model Mini-T) metodą krakingu statycznego.

Kraking statyczny (ang. static pipe-bursting) umożliwia bezwykopową rehabilitację rurociągów i ich wymianę na nowe przewody. Z wykorzystaniem tego rozwiązania w miejscu starego rurociągu możliwe jest wykonanie instalacji o średnicy mniejszej, takiej samej lub większej. 

Materiał, z którego wykonany jest przeznaczony do rehabilitacji przewód, może być dowolny, natomiast nowo instalowany najczęściej tworzą rury z polietylenu, polipropylenu lub żeliwa sferoidalnego, chociaż możliwe jest też użycie innych rur.


Zobacz zdjęcia z pokazu:

Zobacz, jak wygląda wymiana rurociągu metodą krakingu statycznego na filmie z pokazu

O płuczkach i serwisie płuczkowym

Konferencja INŻYNIERIA Bezwykopowa jest w branży uznawana za cenną płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń. Podczas tegorocznych sesji tematycznych dzielili się nią m.in. przedstawiciele spółki HEADS. Doświadczenia firmy są tym bardziej cenne, że to właśnie ona zapewniała serwis płuczkowy podczas rekordowego pod względem długości przewiertu HDD. Przypominamy, że został on wykonany w Holandii na dystansie około 4,6 km. Więcej informacji na temat rekordowego przewiertu

Wraz ze wzrostem średnic przewodów i dystansów, na których wykonywane są przewierty HDD, coraz większym wyzwaniem stają się zagadnienia związane z odpowiednim doborem płuczek wiertniczych. Coraz ważniejszym z punktu widzenia firm doradczych jest zagadnienie dotyczące pokonania współczynnika tarcia po to, abyśmy mogli wiercić na dłuższym dystansie i wykonywać otwory o większych średnicach – tłumaczył podczas konferencji Rafał Leśniak (HEADS sp. z o.o.), który jednocześnie omówił, w jaki sposób można zmniejszać współczynnik tarcia.

Tematem budzącym duże zainteresowanie były również kwestie związane z serwisem płuczkowym. Niesie on ze sobą wiele korzyści i ogranicza wystąpienie ryzyka. HDD jest techniką wiertniczą o dużych wymaganiach, wszelkie błędy są kosztowne. Instalacje rurociągów stalowych o średnicy powyżej 500 mm oraz długości powyżej 500 m wymagają wsparcia serwisowego – podsumował Jacek Jaworski (HEADS sp. z o.o.).

Przeczytaj także: Czym żyje branża bezwykopowa? [RELACJA Z KONFERENCJI]