Projekt dotyczył realizacji rządowego pomysłu doprowadzenia 640-metrowej linii światłowodowej do Północnej Alberty (Terytoria Północno-Zachodnie) w Kanadzie, zamieszkałych przez siedem społeczności rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Inwestycja o wartości 84 mln USD ma na celu nie tylko wyposażenie rejonu MacKenzie Valley i Beaufort Delta w łączność światłowodową, ale też rozwój stacji saterlitarnej Inuvik. Całkowita długość linii światłowodowej uwzględniona w projekcie MacKenzie Valley Fibre Link wynosi 1154 km.

Wykonanie przekroczenia okazało się konieczne w miejscu, w którym trasa światłowodu miała przeciąć rzekę Loon River. Nie można było ominąć tego miejsca, gdyż linia tamtędy przechodząca miała zapewnić komunikację 600 mieszkańcom Fortu Good Hope (około 35 km na południe od rzeki).

Zadanie wykonano następująco: wykorzystując metodę HDD, wydrążono otwór pilotowy; następnie wyciągnięto 5-calowe wiertło i zainstalowano 2-calowy przewód HDPE, którym później poprowadzono światłowód. 

Kierujący działaniami Jonathan Barrie żartował:

To przekroczenie miało miejsce kilkaset metrów wgłąb koła podbiegunowego... tak na lewo od środka niczego. 

Miał rację - warunki były bardzo trudne. Brak łączności komórkowej (ekipa używała telefonów satelitarnych), temperatura: od średniej -25 st. C do nawet -30 st. C czy -40 st. C., zakwaterowanie w obozie. 

Należało się dobrze przygotować do realizacji projektu: wymienić silniki i płyny hydrauliczne na takie, które poradzą sobie z olejem. Przygotować dodatkowe grzejniki, by ogrzewały silniki diesla - a do systemu płuczkowego wprowadzić wężownice parowe. Część sprzętu trzeba było przenieść samodzielnie ze względu na to, że ciężarówki ze sprzętem były zbyt ciężkie na niektóre odcinki lodowych dróg. Dystans najdłuższego takiego spaceru wynosił około 4,5-5 km.

Również warunki geologiczne nie ułatwiały pracy. Przewiert wykonywano od głębokości 30 m do głębokości 100 m, przez zmarzlinę, kamienie i piaskowiec.

Przeczytaj także: Niebawem przewiert HDD na budowie gazociągu Hermanowice–Strachocina