Na trasie gazociągu DN1000 relacji Lwówek–Odolanów zakończyła się realizacja przewiertu HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) na długości 1022 m. Jak podaje inwestor, spółka Gaz-System, był to najtrudniejszy tego typu przewiert spośród wszystkich wykonanych w Polsce. Za jego realizację odpowiedzialna była holenderska firma A.HAK.

Przewiert został zrealizowany pod Kanałem Wonieść. Na potrzeby tego zadania wykonano dwa równoległe otwory wiertnicze do instalacji gazociągu DN1000 oraz stalowej rury osłonowej DN200, w której poprowadzone zostaną kable światłowodowe.
Jak mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-Systemu, w pierwszej kolejności, 15 września br., została zainstalowana rura DN200. Następnie obok niej został wykonany otwór o średnicy 1350 mm. 12 listopada zainstalowano w nim rurę gazociągu DN1000. Operacja umieszczenia gazociągu w otworze trwała około 12 godz. i zaangażowanych było w nią 50 osób.
Dlaczego był to najtrudniejszy w Polsce przewiert HDD?
Trudność wykonania przewiertu HDD jest określana za pomocą wskaźnika HDI – został on opracowany przez firmę ROE, jest określany przez iloczyn średnicy instalowanej rury w calach i długość przewiertu w metrach – wyjaśnia inwestor.
Wskaźnik stopnia trudności HDI (Hole Difficulty Index) określony dla odwiertu pod Kanałem Wonieść wynosi 40 880 i jest klasyfikowany jako bardzo trudny. Jest to najtrudniejszy wykonany dotychczas przewiert HDD w Polsce. Poprzedni najtrudniejszy o długości 1300 m był wykonywany na przekroczeniu rzeki Wisły w 2013 r. w ramach budowy gazociągu DN700 Rembelszczyzna-Gustorzyn (HDI 36 400) – przypomina Pietrasieński.
Klasyfikacja projektów na podstawie kryterium HDI (wg ROE) wygląda następująco: małe (do 5000), średnie (5000–10 000), duże (10 000–20 000), bardzo duże (>20 000).
Gazociąg Lwówek-Odolanów o długości 168 km jest budowany na terenie woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego. Będzie stanowił istotny element międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe.
W tym roku w ramach budowy gazociągów przez Gaz-System wykonano również przewierty HDD o długościach 540 i 687 m. Określony dla nich wskaźnik HDI to odpowiednio 21 600 i 27 480. Te prace zrealizowane zostały na trasie gazociągu DN1000 Czeszów–Kiełczów na Dolnym Śląsku.
Przewiert HDD pod Sanem na Podkarpaciu
Od września trwa również realizacja przewiertu związana z instalacją rury gazowej DN700 pod rzeką San. Długość przewiertu wynosi blisko 1 km. Obecnie otwór rozwiercany jest do średnicy 1066 mm. Wykonano już 200 m z planowanych 979 m – mówi Pietrasieński.
Prace pod Sanem również odbywają się w trudnych warunkach geologicznych. Od powierzchni do głębokości 6 m występują żwiry i piaski. Poniżej tej głębokości znajdują się piaskowce, mułowce i iłowce (o wytrzymałości na ściskanie do 60 Mpa). Gazociąg zostanie zainstalowany na głębokości około 30 m poniżej poziomu terenu.
Przekroczenie Sanu w m. Mrzygłód w gminie Sanok to jeden z najważniejszych etapów budowy gazociągu DN700 relacji Hermanowice-Strachocina. W ramach tego projektu powstanie rurociąg o długości około 72 km.
Gaz-System coraz chętniej inwestuje w technologie bezwykopowe
Inwestor już od dłuższego czasu w ramach budowanych gazociągów stosuje technologie bezwykopowe. W planach ma m.in. wykonanie przewiertu na długości 1200 m dla gazociągu o średnicy DN1000. Będzie to więc największy projekt realizowany w technologii HDD w Polsce. Co prawda w naszym kraju wykonany został już przewiert na długości 1300 m, jednak wtedy średnica wyniosła DN700 – wyjaśniał Roland Kośka z firmy Gaz-System S.A. podczas Konferencji "Inżynieria Bezwykopowa", która w czerwcu br. odbyła się w Krakowie.
W przyszłym roku również zostanie zrealizowanych kilka znaczących projektów HDD. Ponadto przekroczenia dla gazociągów będą wykonywane w nowej na polskim rynku technologii Direct Pipe. Pierwsze tego typu przejścia dotyczyły gazociągu Czeszów–Wierzchowice na Dolnym Śląsku w 2016 r. Łączna suma długości dwóch tego typu przewiertów wyniosła 1160 m.
Gaz-System to polska spółka strategiczna. Jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego i zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Realizuje m.in. szeroko zakrojony program inwestycyjny – w latach 2015-2025 zamierza zbudować ponad 2000 km gazociągów, zlokalizowanych w zachodniej, południowej oraz wschodniej części kraju. W latach 2009-2015 spółka zbudowała ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych.
Przeczytaj także: Zarządzanie ryzykiem w projektach wiertniczych

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.