Kanał Żerański to kanał wodny o długości 17,3 km i szerokości wynoszącej średnio 25 m. Łączy Wisłę i Jezioro Zegrzyńskie pomiędzy warszawskim Żeraniem a Nieporętem.

Zadanie, realizowane na potrzeby warszawskiego przedsiębiorstwa wodociągowego, polegało na instalacji rurociągu żeliwnego o średnicy 500 mm na długości 210 m. Po przeanalizowaniu warunków gruntowych oraz parametrów potrzebnych do wykonania przewiertu, firma Rutex zdecydowała się użyć największej wiertnicy ze swojego parku maszynowego – modelu Grundodrill 25N niemieckiego producenta, firmy TRACTO-TECHNIK. W Polsce przedstawicielem producenta z Niemiec jest DTA-Technik sp. z o.o.


Wspomniana maszyna charakteryzuje się siłą ciągu oraz siłą pchania na poziomie 25 ton oraz wysokim momentem obrotowym, wynoszącym 10 000 Nm. Wydajna wysokociśnieniowa pompa bentonitowa pozwala przetłoczyć do 500 l/min płuczki, co zapewnia sprawne wykonanie przewiertu pilotowego oraz szybki postęp w rozwiercaniu. W maszynie dodatkowo zastosowano udar, którym można się wspomagać w kamienistym oraz twardym gruncie.

Grunty, jakie napotkano na trasie przewiertu, to głównie piasek i żwir, jednak pod kanałem, 7 m poniżej lustra wody, czyli w miejscu, gdzie nie było możliwości jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz, pojawiły się dodatkowo sporych rozmiarów otoczaki.

Więcej o przewiercie HDD pod Kanałem Żerańskim przeczytasz w najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” (nr 1/2018 [69]).

Przewiert HDD pod Kanałem Żerańskim na Białołęce – zobacz zdjęcia