• Otwór pilotowy wiercono jednocześnie z obu brzegów rzeki
  • Przewiert wraz z wciągnięciem gazociągu wykonywano od września do listopada
  • W kolejnym etapie inwestycji zaplanowano cztery przekroczenia bezwykopowe

Ważny element sieci

Przebudowywany gazociąg należy do najważniejszych elementów gazowej sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim. Dostarcza gaz ziemny do Szczecina i zakładów chemicznych w Policach. Inwestycję podzielono na dwa etapy.

Wiercenie z dwóch stron

Pierwszy z nich obejmuje przekroczenie Roztoki Odrzańskiej metodą podziemnego przejścia oraz demontaż dwóch nitek starego gazociągu DN500 i DN400. Podczas tych prac na terenie Roztoki wykonano w listopadzie pierwszy w Polsce przewiert HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Prace z wykorzystaniem tej metody polegały na jednoczesnym wierceniu otworu pilotowego z przeciwległych brzegów rzeki w dwóch kierunkach. Przewiert wraz z wciągnięciem gazociągu wykonywany był od września do listopada – informuje operator sieci gazociągów przesyłowych.


Będą kolejne przewierty

Drugi etap zaplanowano na 2021 r. Według przyjętych na terenach gmin Police oraz Stepnica zostanie ułożony 8-kilometrowy gazociąg. Podczas prac także zostaną wykorzystane technologie bezwykopowe. Zaplanowano wykonanie czterech przewiertów o długościach od 700 m do 2000 m. Ta część inwestycji ma się zakończyć w 2023 r.

Korzyści dla lokalnej gospodarki

Na przebudowie gazociągu Goleniów–Police skorzysta gospodarka woj. zachodniopomorskiego. Dodatkowo dzięki takiemu sposobowi przeprowadzenia inwestycji możliwy będzie transport między Świnoujściem a Szczecinem jednostkami śródlądowymi o większym tonażu – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-Systemu.

Skorzysta też środowisko naturalne

Spółka podkreśla wagę aspektów środowiskowych w tym przedsięwzięciu. Podczas prowadzonych prac zostanie usunięty 4-kilometrowy odcinek starego gazociągu, biegnącego przez tereny Rezerwatu Olszanki. Dzięki demontażowi zostanie zniesiony obowiązek utrzymania strefy kontrolowanej dla gazociągu, a co za tym idzie konieczności monitorowania i ingerowania w tamtejszą przyrodę. W efekcie fauna i roślinność będzie mogła lepiej się rozwijać, poprawią się też warunki swobodnej migracji zwierząt na terenie rezerwatu.

Przeczytaj także: PERN bezwykopowo wykona rurociąg pod dnem Wisły w Płocku