Na początku grudnia tego roku rozpocząć mają się główne roboty w ramach bezwykopowej budowy 5,5-kilometrowego odcinka kolektora Wiślanego w Warszawie. Cały nowy fragment powstanie przy użyciu metody mikrotunelowania.
Fot. Animaflora PicsStock/Adobe Stock
- Cały kolektor Wiślany gotowy ma być do końca 2023 r.
- Kanał będzie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m
- Ścieki i woda opadowa mają trafiać do Czajki
Komora startowa jest już gotowa, obecnie odbywa się w niej montaż elementów maszyny, która zostanie wykorzystana do bezwykopowej budowy 5,5-kilometrowego fragmentu. Będzie to odcinek o średnicy 3,2 m – od komory połączeniowej z tzw. burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Wartość podpisanego na początku tego roku kontraktu z firmą Budimex to około 349 mln zł netto. Odcinek ma być gotowy w styczniu 2023 r. W umowie zapisano, że wykonane roboty zostaną objęte 36-miesięczną gwarancją.
Formalnie to środkowy (II etap) odcinek kolektora Wiślanego. Cały planowany kanał ma mieć około 9 km długości. W przypadku innego fragmentu, od przepompowni Powiśle do burzowca Wenedów o długości około 2 km i średnicy od 0,8 m do 1,2 m, konieczny jest wybór nowego wykonawcy (pierwszą umowę podpisano w październiku 2019 r.). Na wykonawcę czeka też najkrótszy z trzech odcinków – od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu Farysa o długości 1,2 km i średnicy 3,2 m.
Źródło: MPWiK Warszawa
Zgodnie z planem, cały kolektor Wiślany gotowy powinien być do końca 2023 r. W jego skład wejdzie około 70 studni rewizyjnych i 10 komór technologicznych, będzie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m. Celem budowy jest czasowe magazynowanie nadmiaru ścieków oraz wód opadowych, jakie w czasie intensywnych deszczów spływają z lewobrzeżnej części Warszawy, i późniejsze ich odprowadzenie do oczyszczalni Czajka na prawym brzegu. Chodzi o dzielnice: Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście, Żoliborz i Bielany. Do istniejącej sieci kanalizacyjnej zostanie włączony poprzez pompownie Powiśle oraz Wiślaną.
Przeczytaj także: Warszawa – ruszył przewiert pod dnem Wisły [zdjęcia]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.