Partnerzy portalu

Budowa sieci wodociągowej pod Nogatem

Opublikowano: 08-04-2021 Źródło: CWŻ
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

1,8 mln zł pochłonie budowa pod Nogatem odcinka magistrali wodociągowej dla spółki Centralny Wodociąg Żuławski (CWŻ) w Nowym Dworze Gdańskim. Podpisano już umowę z wykonawcą.


Fot. CWŻ Fot. CWŻ

Pod Nogatem ułożony zostanie rurociąg DN630 o całkowitej długości około 430 m. Do budowy wykorzystana zostanie bezwykopowa metoda HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). W planie jest także remont komór zasuw wraz z wymianą armatury – nowa infrastruktura do istniejącej włączona zostanie w miejscowości Michałowo.

Źródło: CWŻ

Źródło: CWŻ

Budowa nowego odcinka jest konieczna, ponieważ ten obecnie funkcjonujący, powstały z rur żeliwnych w latach 60. XX w., ze względu na zaawansowaną korozję znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Stary syfon stał się typowym „wąskim gardłem” w naszym systemie wodociągowym. Awaryjność tego kluczowego elementu naszej sieci jest bardzo duża, a jest to główny odcinek magistrali wodociągowej wyprowadzający uzdatnioną wodę do systemu wodociągowego. Poważna awaria tego odcinka wiązałaby się z brakiem możliwości dostawy wody dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, a straty wody podczas usuwania awarii mogłyby być ogromne – wyjaśnia Tomasz Szczepański, prezes CWŻ.

Nowy rurociąg zostanie ułożony tuz przy starym, który docelowo będzie wyłączony. Wykonawcą zadania jest spółka Strabag. Wszystko ma być gotowe do końca września tego roku. To element projektu „Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim” – etap I. Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Ząbrowie.

Przeczytaj także: Warszawa – co z dwoma odcinkami kolektora Wiślanego?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.