W Warszawie trwa budowa środkowego (II etap) odcinka kolektora Wiślanego o długości 5,5 km. Cały kolektor ma mieć około 9 km i składać się z trzech fragmentów. Co więc z pozostałymi dwoma?
Fot. Patryk/Adobe Stock
Jak poinformował nas Marek Smółka, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie, w przypadku I etapu budowy kolektora Wiślanego (od przepompowni Powiśle do burzowca Wenedów, 2 km długości, średnice DN800–DN1200), 28 października 2020 r. ogłoszono postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego.
Z kolei jeśli chodzi o III etap – od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu Farysa o długości 1,2 km i średnicy DN3200 – w przetargu wyłoniono już wykonawcę robót, przy czym 6 kwietnia złożono odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. MPWiK czeka na rozstrzygnięcie.
Źródło: MPWiK Warszawa
Budowa kolektora Wiślanego
Obecnie w Warszawie trwa bezwykopowa budowa środkowego odcinka kolektora Wiślanego o długości 5,5 km – od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Wykorzystywana jest metoda mikrotunelowania. Ten sposób budowy zostanie wykorzystany prawdopodobnie także w przypadku etapów I oraz III.
Zgodnie z planem MPWiK, cały kolektor Wiślany gotowy ma być do końca 2023 r. Nowy obiekt będzie mieć 50 tys. m3 pojemności i charakter retencyjno-tranzytowy. Najpierw ma magazynować, a potem przesyłać nadmiar wód opadowych z lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do oczyszczalni Czajka na prawym brzegu.
Przeczytaj także: Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej Grupy BLEJKAN
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.