W dniach 11-12 czerwca odbyła się organizowana przez nasze Wydawnictwo XII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Miejscem spotkania uczestników tego wydarzenia były zabytkowe i zrewitalizowane wnętrza Zakładu Uzdatniania Wody na krakowskich Bielanach.
Fot. inzynieria.com
Jak co roku, w organizowanej przez nas Konferencji wzięli udział przedstawiciele firm wykonawczych, producenckich, inwestorskich i biur projektowych oraz uznane uniwersyteckie autorytety z branży.
Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli:
- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju,
- Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego,
- Prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,
- Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak - Rektor Politechniki Krakowskiej,
- Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka - Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej,
- Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych,
- Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.
Partnerem strategicznym Konferencji było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka Akcyjna w Krakowie.
Sponsorami wydarzenia zostały firmy: BLEJKAN sp. z o.o.(sponsor generalny), CETCO - Poland CETCO sp. z o.o. S.K.A., HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o. i JL MASKINER w Polsce sp. z o.o. (sponsorzy panelowi), a także BEWA sp. z o.o., HEADS sp. z o.o., HOBAS System Polska sp. z o.o., Hufgard Polska Sp. z o.o., MC-Bauchemie sp. z o.o., Biuro Handlowe RUDA Trading International Jacek Ruda, TERLAN sp. z .o.o. oraz Wavin Metalplast – Buk sp. z o.o. (sponsorzy wspierający).
Tegoroczna edycja Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa", odbywająca się w nowej formule, przyciągnęła niemal 300 uczestników z kraju i zagranicy, zainteresowanych wykładami, panelami dyskusyjnymi, pokazami technologii i wystawą sprzętu do bezwykopowej budowy i renowacji sieci, którą można było obejrzeć za darmo.
Sesja plenarna
11 czerwca o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste otwarcie Konferencji, w trakcie którego gości powitali Paweł Kośmider, redaktor naczelny czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa", prezes zarządu Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. oraz Ryszard Langer, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie - partnera strategicznego wydarzenia.
Częścią sesji plenarnej były także wykłady – rozpoczął je Mark Fletcher z firmy Ove Arup & Partners, prezentując referat zatytułowany „ZUW Bielany – szansą na lokalizację Centrum Innowacji i Technologii Wody”. Zaprezentował on ideę utworzenia na krakowskich Bielanach Centrum Innowacji i Technologii Wody, w którym testowane byłyby nowe technologie i rozwiązania. Obiekt pełniłby także funkcję edukacyjną i sprzyjał lokalnemu rozwojowi, a także innowacji. Mark Fletcher przedstawił także wyzwania, przed jakimi stoi sektor wodny w skali globalnej i zaprezentował najciekawsze przykłady tego typu inwestycji z całego świata.
Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej podjął się przybliżenia uczestnikom Konferencji tematu kryteriów doboru coraz częściej stosowanych bezwykopowych technologii budowy rurociągów podziemnych. Wykład zawierał przegląd najczęściej stosowanych technologii bezwykopowych, zakres ich zastosowań oraz ograniczenia. Autor założył, że tego typu kompendium z pewnością będzie stanowić przydatne źródło informacji dla inwestorów oraz projektantów.
W ramach sesji plenarnej odbył się także panel dyskusyjny dotyczący bezwykopowej budowy przyłączy (więcej w dalszej części relacji).
Na zakończenie sesji plenarnej Mariusz Iwanejko z firmy Blejkan sp. z o.o. przedstawił wprowadzenie do pokazu na żywo, dotyczącego bezwykopowej metody renowacji rurociągów ciśnieniowych XXI w.
Pierwszy dzień Konferencji
Od momentu zakończenia sesji plenarnej wykłady odbywały się równocześnie na dwóch salach. Tematyka referatów w pierwszej z nich dotyczyła głównie zagadnienia renowacji sieci, a także kwestii doboru odpowiedniej technologii, wpływu renowacji sieci na jakość wody, budowy systemów odwodnienia i retencji czy awarii sieci wodociągowych.
Sesję otworzył Tadeusz Żaba – dyrektor ds. produkcji MPWiK S.A. w Krakowie. W referacie, którego współautorem jest dr inż. Antoni Bojarski z Politechniki Krakowskiej, dokonał analizy wpływu realizacji programu renowacji sieci wodociągowej w MPWiK S.A. na jakość wody w sieci dystrybucyjnej. Program przyczynił się do diametralnej poprawy jakości wody dostarczanej odbiorcom, co stwierdzono na podstawie zarówno badań laboratoryjnych, jak i spadku liczby reklamacji.
Tadeusz Żaba przedstawił także drugi referat, dotyczący kryterium doboru technologii renowacji sieci. Dokonał w nim analizy czynników, którymi kierują się inwestorzy i wykonawcy przy wyborze odpowiedniej metody renowacyjnej. Kluczowe dla każdej inwestycji są także takie kryteria, jak wytrzymałość mechaniczna czy koszt renowacji.
Dariusz Tarasewicz z firmy Wavin Metalplast-Buk Spółka z o.o. omówił zastosowanie nowych materiałów do produkcji rur wykładzinowych Compact Pipe. Zaprezentował innowacyjne rozwiązania firmy Wavin w zakresie produkcji rur wykładzinowych, przeznaczonych do bezwykopowej rehabilitacji rurociągów.
Jerzy Sejnoha z Wodociągów Praskich (VEOLIA) przedstawił referat na temat awarii wodociągowych i kanalizacyjnych. Na przykładzie działalności Wodociągów Praskich omówił kwestię znaczenia awarii dla operatora i jej konsekwencje, czynniki awarii, a także dokumentację nieprawidłowości. Podsumowaniem przedstawionego tematu było sformułowanie sposobów na zminimalizowanie możliwości wystąpienia awarii.
Na zakończenie I sesji wprowadzenie do pokazu zatytułowanego „Renowacja studni w systemie MRT” zaprezentowali przedstawiciele firm MC-Bauchemie sp. z o.o. (Przemysław Łobodziec) i Terlan sp. z o.o. (Jakub Wiernicki), po czym zaprosili uczestników Konferencji na pokaz.
Sesję popołudniową na sali pierwszej otworzył prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski, prezentując słuchaczom temat poprawy stanu technicznego sieci wodociągowych w Polsce jako wynik oceny strat wody i awaryjności. W wykładzie odniósł się do przykładów z ostatnich 10-15 lat. Omówiona została także metodyka określania strat wody w oparciu o standardy światowe oraz podstawy wyznaczania intensywności uszkodzeń sieci wodociągowej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż awaryjność sieci wodociągowych zmniejszyła się około trzykrotnie. Podobnie, znacznie zmniejszono straty wody w sieciach wodociągowych. W swoim referacie prof. dr inż. hab. Marian Kwietniewski wykazał słuszność tezy, iż zarówno awaryjność, jak i straty wody, są podstawą oceny stanu technicznego sieci wodociągowych.
Następnie głos zabrał przedstawiciel MPWiK z Lublina – Witold Dadej, który omawiał techniczno-ekonomiczne aspekty budowy sieci wod-kan metodami bezwykopowymi w Lublinie. Przedstawił m.in. analizę bezwykopowej budowy i rozbudowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na przykładzie zadania pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie”, gdzie poddano budowie i przebudowie sieć wodociągowo-kanalizacyjną o łącznej długości 149 km. Dla realizacji zadań inwestycyjnych związanych z prowadzeniem robót liniowych (budowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, modernizacja magistrali wodociągowej dostarczającej wodę dla około 40% mieszkańców) wybrano metodę bezwykopową jako metodę priorytetową. Wykonywanie prac z zastosowaniem takich metod znacznie ogranicza utrudnienia w ruchu ulicznym oraz minimalizuje uciążliwości dla mieszkańców. Zakres rzeczowy ww. inwestycji wykonywany jest w 220 ulicach w stosunkowo krótkim czasie (około 24 miesiące). Analiza techniczno-ekonomiczna założeń realizacji projektu (koszt, zakres, czas, technologia, materiały, wykonawcy) zdecydowanie wskazała metody bezwykopowe jako preferencyjne. W trakcie wyboru metody pracy poddano analizie możliwość budowy rurociągów biegnących pod ulicami bez konieczności zajmowania całego pasa drogowego, odtwarzanie nawierzchni, skrócenie czasu budowy, zminimalizowanie ingerencji w środowisko naturalne, zmniejszenie kwot odszkodowań wynikających z prac prowadzonych na terenach prywatnych.
Robert Walczak zaprezentował systemy rur GRP produkowane przez AMITECH POLAND stosowane w technikach bezwykopowych, które produkowane są w trzech różnych technologiach: FLOWTITE, AMIJACK i AMIREN. Wszystkie technologie wykorzystują trzy podstawowe surowce: żywicę poliestrową, piasek kwarcowy i włókna szklane. Prelegent omówił także możliwości zastosowania trzech różnych systemów rurowych w technikach bezwykopowych.
Bartłomiej Frątczak z firmy Hammerhead podjął się omówienia zagadnienia klasyfikacji metod pipeburstingu, który jest jedną z najszybszych i najtańszych metod wymiany rurociągów, szeroko stosowaną na całym świecie. Autor prezentacji scharakteryzował najnowsze metody pipeburstingu zarówno statycznego, jak i pneumatycznego wraz z ich odmianami, przedstawił ich zalety i wady oraz omówi ich możliwości i ograniczenia. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące osprzętu roboczego stosowanego w pipeburstingu.
W tym samym czasie w drugiej sali odbywały się wykłady na temat nowoczesnych metod instalowania rurociągów. Omawiano nie tylko zastosowanie innowacyjnego sprzętu i technologii, ale także przyglądano się tendencjom ich rozwoju.
Rozpoczął Robert Osikowicz (ROE) od wykładu poświęconego trendom obserwowanym w rozwoju technologii HDD, w którym przedstawił najciekawsze rozwiązania sprzętowe i technologiczne, zanotowane w ciągu ostatnich lat, na przykładzie projektów zrealizowanych w Polsce, Europie i na świecie.
O najnowszych urządzeniach HDD oraz systemach namierzania i lokalizacji opowiedział Bernd Steinmetz z firmy Ditch Witch. Autor przedstawił też firmę Ditch Witch w odniesieniu do jej początków, rozwoju i działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.
Krzysztof Michalczuk z konsorcjum Inżynierii Rzeszów S.A. opowiedział o budowie największego kolektora ściekowego w Polsce z zastosowaniem technologii mikrotunelowania. Czas realizacji robót przypada na okres od listopada 2013 r. do listopada 2015 r. Prelegent opowiedział także o systemie mikrotunelowania wykorzystywanym podczas prac. Ponieważ prowadzone one są w ścisłej zabudowie miejskiej – na prawie całym odcinku ul. Marymonckiej w Warszawie – bardzo istotny jest taki sposób realizacji robót, aby oddziaływanie na istniejącą infrastrukturę miejską było bliskie zeru. Wiąże się to właśnie z zastosowaniem technologii mikrotunelowania, która prowadzi również do ograniczenia utrudnień w ruchu drogowym w miejscu prowadzonych robót.
Kolejnym prelegentem był Tomasz Poloczek z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o., który przedstawił zagadnienie bezwykopowej budowy rurociągów wielkogabarytowych o profilach nietypowych, na podstawie najciekawszych realizacji wykonanych z wykorzystaniem profili prostokątnych, jajowych, skrzynkowych, z suchą kinetą oraz v-kształtnych.
Daniel Kotala z firmy STEINZEUG-KERAMO Sp. z o.o. zaprezentował referat zatytułowany „Systemy rur kamionkowych przeciskowych produkowanych w oparciu o koncepcję "Cradle to Cradle". Omówił zagadnienie wyboru materiału i technologii zgodnych ze środowiskiem naturalnym.
Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG, który swoim referatem otworzył sesję popołudniową, przedstawił temat nowoczesnych metod układania rurociągów o dużych średnicach. Zaznaczył, że przy projektach wymagających układania dużych rurociągów, szczególnie w trudnych warunkach geologicznych oraz na długich dystansach, kluczowe jest bezpieczeństwo projektu oraz czas wykonania zadania. Coraz częściej przy takich przedsięwzięciach wykorzystuje się wiertnice Maxi o sile uciągu od 100 do 500 ton. Czasami wiertnice o mniejszej sile uciągu wspomaga się urządzeniem do jednoczesnego wpychania tzw. Pipe Thruster’em. Połączenie technologii HDD i mikrotunelowania w jedną - tzw. Direct Pipe umożliwia szybką i bezpieczną instalację rurociągów w warunkach geologicznych niedostępnych dla tradycyjnego HDD. Coraz częściej technologię Direct Pipe stosuje się jako alternatywę dla HDD, nawet w gruntach miękkich, gdzie istotna jest szybkość instalacji rurociągu. Jak podsumował prelegent, z uwagi na dużą wydajność i ograniczony teren budowy, technologia „Pipe Express” może być alternatywą dla tradycyjnych, wykopowych metod układania rurociągów.
Kolejnym prelegentem był Roberto Maestrello z firmy Collli Equipment S.p.A., który uczestnikom Konferencji przybliżył temat rozwoju technicznego maszyn wiertniczych. Prezentacja zawierała także przegląd urządzeń i technologii firmy Collli Equipment S.p.A. oraz Colli Group SpA.
Renzo Tronco z firmy NCB Nuova Costruzioni Brunello/AD sp. z o.o. dokonał prezentacji wiertnicy hydraulicznej do przewiertów poziomych (typ MPO 1850 HD i MPO 800). Urządzenie to, zasilane zasilaczem hydraulicznym o mocy 300 KM, stosowane do wykonywania przewiertów poziomych z wykorzystaniem rury i świdra, a w podłożu skalistym – z zastosowaniem młotka udarowego, wykorzystywane jest m.in. do takich prac, jak wykonywanie przewiertów pod drogami, torami kolejowymi, do instalacji gazowych, wodnych i innych.
Zastosowanie i możliwości maszyn przeciskowych w technikach bezwykopowych omówił Krzysztof Dydel z firmy Terma sp. z o.o. Prezentacja dotyczyła najprostszych maszyn używanych w technologiach bezwykopowych, jakimi są krety. Na przykładzie ilustracji i zdjęć autor omówił sytuacje, w których krety są najlepszym i najtańszym narzędziem do realizacji instalacji, jako alternatywa dla wciąż stosowanych technik wykopowych, które niosą wiele szkód, nie tylko podczas samych prac, ale także w późniejszym okresie.
Drugi dzień Konferencji
Drugi dzień również obfitował w interesujące wykłady i panele dyskusyjne w ramach dwóch sesji odbywających się w tym samym czasie w dwóch salach.
Pierwsza z nich poświęcona tematom związanym z odwodnieniami, rozpoczęła się od referatu prof. dr hab. inż. Cezary Madryasa "Tunelowe zbiorniki retencyjne". Omówił największe światowe rozwiązania w zakresie retencjonowania wód opadowych w zbiornikach tunelowych. Poddał analizie przykłady zastosowania technologii drążenia tuneli do budowy systemu retencyjnego TARP (Tunel and Reservoir Plan) w Chicago, Hirani River Flood Contro w Osace oraz Smart Tunel a Kuala Lumpur. Na tej podstawie przeanalizował, uwzględniając problem skali, możliwość aplikacji podobnych rozwiązań lub ich elementów w polskich miastach.
Kolejny prelegent, Mieczysław Góra z MPWiK S.A., przedstawił genezę intensywnego rozwoju infrastruktury komunalnej na przykładzie Krakowa. Zaznaczył, że Wodociągi Krakowskie w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków starają się sprostać potrzebom mieszkańców w stopniu maksymalnym. W swoim wystąpieniu przybliżył także niedociągnięcia, z jakimi borykają się mieszkańcy miast w ostatnich latach, szczególnie w zakresie odprowadzania wód opadowych, czyli w szeroko pojętym systemie odwodnienia miasta oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Jak zaznaczył prelegent, brak bezpieczeństwa pod tymi względami staje się znaczącą barierą w prawidłowym funkcjonowaniu miasta i jego dalszego rozwoju.
Temat konstrukcji wzmacniających podziemne systemy odwadniające i retencyjne przybliżył dr inż. Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej. Jego prezentacja oparta została na przykładach zrealizowanych projektów, obejmujących swoim zakresem wykonanie wzmocnienia podziemnych rurociągów przełazowych, stanowiących elementy sieci odwadniających lub retencyjnych. Realizacja przedsięwzięć przedstawionych w referacie oparta była na zastosowaniu ściśle pasowanych lub swobodnych konstrukcji wzmacniających. W związku z pogarszającym się stanem technicznym obiektów, poddawanych naprawie w ramach tychże przedsięwzięć, konieczne było przeprowadzenie obliczeń statycznych. Dr inż. Tomasz Abel przedstawił wymiarowanie nowych konstrukcji w oparciu o powszechnie stosowane obliczeniowe algorytmy inżynierskie oraz zaawansowane metody analizy stanu konstrukcji, wykorzystywane dodatkowo w celu optymalizacji wybranego rozwiązania.
Marek Mathea z firmy HOBAS System Polska sp. z o.o. zaprezentował referat dotyczący zbiorników retencyjnych w technologii CC-GRP. Autor przedstawił systemy retencjonowania wód opadowych w technologii HOBAS, dobór zbiorników w zależności od powierzchni terenu oraz możliwości ich instalowania w zwartej zabudowie miejskiej. Prezentacja została poparta przykładami najciekawszych realizacji z Polski i zagranicy.
Sesję popołudniową otworzył dr inż. Bogdan Przybyła z Politechniki Wrocławskiej referatem zatytułowanym „Zapewnienie jakości w inspekcji TV kanalizacji – wybrane problemy teoretyczne i praktyczne”. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że badania TV przewodów kanalizacyjnych powinny być prowadzone tak, aby uzyskane wyniki były wiarygodne, a jednocześnie przydatne dla celów, z których wynikła decyzja o przeprowadzeniu tych badań. Jak zaznaczył prelegent, przykłady z praktyki wskazują na to, że wykonujący inspekcje nie zawsze mają odpowiednią wiedzę na ten temat, również inne czynniki decydować mogą o nieodpowiedniej jakości wyników i w następstwie o potrzebie powtórzenia badań. Zapewnienie odpowiedniego poziomu jakości inspekcji TV jest tematem wielowątkowym, dotyczącym m.in. wykorzystywanego sprzętu diagnostycznego, wiedzy i motywacji inspektorów, organizacji inspekcji w stosunku do jej celu. Prezentacja dotyczyła tych zagadnień również w zakresie badań przyłączy kanalizacyjnych. Ponadto, odnosząc się do przykładów z praktyki, w ramach prezentacji zostały przypomniane zasady obowiązujące w inspekcjach TV, zapewniające spełnienie wymienionych na początku postulatów.
Kolejnym specjalistą, który zabrał głos podczas sesji, był Aleksander Cianciara z firmy Sejscom – Georadary.pl. Zaprezentował on Georadar Opera Duo, który służy do precyzyjnego lokalizowania wszelkiego typu instalacji podziemnych. Został on wyposażony w nowoczesne oprogramowanie, pozwalające na dokładne określenie położenia różnego rodzaju instalacji podziemnych i szybkie tworzenie map z możliwością eksportu do programu AutoCAD. Urządzenie współpracuje z odbiornikami GPS dla zapewnienia jak najlepszej dokładności wyników lokalizacji.
Temat stymulacji efektywnych obiektów gospodarki wodą dzięki nowym technologiom i innowacjom omówił Yossi Yaacoby (Mekorot, Israel National Water co.) Jak zaznaczył prelegent, wdrażanie nowych technologi i innowacji w każdym obiekcie gospodarki wodnej jest koniecznością, a nie potencjalną możliwością. Podsumował, iż wygrać w tej grze można tylko poprzez partnerstwo i współdziałanie.
Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej (który referat przygotował we współpracy z Tomaszem Herokiem z Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krzyżowicach) omówił temat renowacji sieci kanalizacyjnej na terenach objętych działalnością górniczą metodami bezwykopowymi, gdzie odcinki kanalizacji, zarówno sanitarnej, jak i deszczowej, zostały zdeformowane, popękane ich spadki zmniejszyły się, a w niektórych miejscach powstały nawet przeciw spadki. Zatory, coraz częściej występujące w kanalizacji, powodowały wylania ścieków, zgłaszane były także liczne awarie. W 2007 r. oszacowano, iż kanalizacja jest wyeksploatowana w 70%. Założono rozpoczęcie naprawy kanalizacji od odcinków w najgorszym stanie technicznym, stwarzających największe problemy eksploatacyjne – z największą liczbą zgłaszanych awarii, kończąc na terenach, gdzie wpływ oddziaływań górniczych był najmniejszy. W okresie 2007 do 2013 r. na Osiedlu w Pawłowicach zostało poddanych renowacji metodą wykopową łącznie 369 m kanalizacji, a metodami bezwykopowymi łącznie 1 775,8 m, w tym metodą rękawa CIPP – 960,9 m, a metodą krakingu – 814,9 m. Wykonano również remonty 42 studni kanalizacji sanitarnej. W 2011 r. zastosowano do renowacji technikę taśmy SPR EXL ¨758 na długości 116 m – było to jedno z pierwszych zastosowań w Polsce tej metody renowacji kanalizacji deszczowej. Uzyskane efekty przy renowacji zniszczonej kanalizacji na terenach objętych działalnością potwierdziły trafność wyboru technologii bezwykopowych do ich naprawy.
Wojciech Buczek z firmy Hufgard Polska sp. z o.o. podjął się omówienia tematu naprawy zbiorników na wodę przeznaczoną do spożycia jako elementu infrastruktury wodociągowej. Prezentacja obejmowała omówienie innowacyjnej technologii Kerasal, mającej zastosowanie w naprawie zbiorników na wodę pitną. Jak zaznaczył prelegent, grupa produktów Kerasal firmy Hufgard Polska sp. z o.o. to nieorganiczne (bez dodatku polimerów) zaprawy uszlachetnione pyłem mikrokrzemionkowym, hydraulicznie wiążące o bardzo niskiej porowatości i wysokim pH. Prezentacja zawierała także przykłady z realizacji, ukazujące szerokie zastosowanie technologii w infrastrukturze wodociągowej.
Kolejnym prelegentem był Marcin Grzejszczak z Zakładu Usług Specjalistycznych MPWiK sp. z o.o., który przedstawił referat zatytułowany „System inwentaryzacji geodezyjnej 3D przyłączy kanalizacyjnych, zgodnej ze standardami GIS”. W swoim wystąpieniu omówił rozwiązanie problemu związanego z brakami w dokumentacjach GIS z uwagi na niedokładności w dokumentacjach powykonawczych przyłączy kanalizacyjnych. Prelegent przedstawił możliwość rozwiązania tego problemu z wykorzystaniem najnowszego systemu Lindauer Schere i ASYS.
Równolegle w drugiej sali odbywały się wykłady dotyczące nowoczesnych technologii budowy rurociągów. Rozpoczął gość z zagranicy – David Setiawan Nugroho (Deltares, the Netherlands) wykładem zatytułowanym "Wiercenia HDD w ramach istniejących konstrukcji. Uwarunkowania i środki zaradcze". Tematem prezentacji były projekty HDD realizowane w trudnych warunkach (gęsto zaludnione miasta, instalacje pod budynkami, drogami, mostami etc.), które musiały sprostać wielu wyzwaniom. W przypadku prowadzenia prac pod różnymi obiektami negatywne skutki robót na otaczający teren mogą być poważne, ponieważ fundamenty tych struktur mogą nie poddawać się odkształceniom.
Temat nowatorskiego zastosowania techniki HDD omówił Jorn Stoelinga z firmy Visser & Smit Hanab bv. Przedstawił on nietypowe zastosowanie techniki HDD podczas budowy gazociągu łączącego tłocznie w Beverwijk i Wijngaarden w Holandii. W ramach prowadzonej przez spółkę Visser & Smit Hanab bv instalacji 30-kilometrowego odcinka rurociągu, około 22 km gazociągu zbudowano z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Konieczne też były niestandardowe rozwiązania, opracowane przez wykonawcę na potrzeby realizacji tego właśnie projektu.
Dan Billig (Prime Horizontal) zaprezentował referat zatytułowany „Zaawansowane metody nawigacji w technologii HDD. Poszerzanie otworów z użyciem silników wgłębnych (push reaming) - studium przypadków”, w której zawarł przykłady nowoczesnych zastosowań metod nawigacyjnych oraz poszerzania otworów z użyciem silników wgłębnych.
Kolejnym występującym był Dariusz Marciniak (BEWA sp. z o.o.), który uczestnikom Konferencji przybliżył temat budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej nowoczesną metodą mikrotunelowania przy użyciu studni startowych, pośrednich i odbiorczych firmy BEWA. Podczas wystąpienia autor zaprezentował studnie przeznaczone do mikrotunelowania, produkowane przez firmę BEWA oraz wybrane realizacje przedsiębiorstwa na terenie Polski. Przedstawił również mikrotunelowanie jako przyjazne dla środowiska oraz krajobrazu, a także zalety i korzyści finansowe tej technologii względem tradycyjnej metody budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Dariusz Żuchowski z firmy Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. przedstawił referat zatytułowany „Żeliwo sferoidalne w technologiach bezwykopowych – najnowsze osiągnięcia w Polsce”. Jak zaznaczył, możliwość stosowania rur z żeliwa sferoidalnego w technologiach bezwykopowych nie jest wiedzą powszechną w Polsce. Zarówno parametry wytrzymałościowe żeliwa, jak i elastyczne złącza blokowane, przenoszące znaczące siły osiowe, predestynują ten materiał do szerokiego zastosowania w HDD oraz burstliningu. Najnowszym osiągnięciem w Polsce jest obecnie budowa magistrali wodociągowej DN600 metodą HDD pod dnem rzeki Oławki w pobliżu Wrocławia (2 przewierty po około 650 m każdy). Wykonawcą przewiertu była firma Chrobok, a rury dostarczyła firma Saint-Gobain PAM.
Krzysztof Kublik z firmy HOSTER sp. z o.o. podjął się przedstawienia analizy wybranych projektów HDD zrealizowanych przez jego macierzystą spółkę w latach 2013/2014. W ramach wystąpienia przedstawił wybrane problemy, z którymi firma HOSTER miała okazję zmierzyć się przy okazji realizacji projektów przekroczeń HDD dla potrzeb gazociągów stalowych i polietylenowych oraz rurociągów ochronnych dla kabli energetycznych wysokiego i średniego napięcia.
Sesję popołudniową otworzył Jacek Janicki z firmy ZRB Janicki wykładem „Technologie bezwykopowe – komplikacje podczas realizacji projektów wiertnicami horyzontalnymi klasy do 200 kN”. Referat był analizą opartą na doświadczeniach zdobytych przez firmę ZRB Janicki, obejmował tematykę wierceń kierunkowych z naciskiem na zagrożenia dla firmy wykonawczej, inwestora oraz osób postronnych.
Krzysztof Czudec z firmy HEADS sp. z o.o. uczestnikom Konferencji zaproponował wykład zatytułowany ”Rozwój technologii płynów wiertniczych – systemy płuczkowe w HDD”. Zaznaczył w nim, iż ciągły rozwój zaawansowanych systemów płuczkowych umożliwia operatorom wiertniczym realizowanie coraz trudniejszych i wymagających projektów wiertniczych w technologii HDD. Na przykładzie najciekawszych projektów HDD przedstawił dobór odpowiednich systemów płuczkowych.
Natomiast kwestię wybranych systemów płuczkowych oraz ich zastosowania omówił szerzej Krzysztof Gąszcz (CETCO - Poland CETCO sp. z o.o. S.K.A). Przedstawił profesjonalną linię produktów do horyzontalnych wierceń kierunkowych ze szczególnym uwzględnieniem otworów długich i o dużych średnicach. Omówił także projekty, w których produkty znalazły swoje zastosowanie.
Ostatnim prelegentem był Raymond Petiet z firmy NORMAG b.v., który przedstawił referat pt. „Rozwiązania firmy Normag obniżają koszty logistyczne i operacyjne”. Omawiał on zasady projektowania i budowy modułowych urządzeń do przygotowania płynu i separacji faz. Zaprezentował także rozwiązania sprzyjające ograniczeniu koszów transportu, montażu i eksploatacji urządzeń płuczkowych.
Panele dyskusyjne
Ważnym punktem w harmonogramie tegorocznego wydarzenia były panele dyskusyjne, które pozwoliły na konfrontację poglądów osób biorących w nich udział, przyczyniły się do wspólnego formułowania konstruktywnych wniosków, a niejednokrotnie wywoływały burzliwe dyskusje, w których chętnie brali udział uczestnicy Konferencji. W ramach sesji plenarnej odbył się panel dyskusyjny dotyczący bezwykopowej budowy przyłączy, który poprowadził Piotr Ziętara - prokurent MPWiK S.A. w Krakowie. W panelu udział wzięli m.in. przedstawiciele zarządów największych przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce: Ryszard Langer (MPWiK S.A. w Krakowie), Adam Chwieduk (MPWiK w m.st. Warszawie S.A.), Tadeusz Rzepecki (Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o.) i Włodzimierz Dudlik (AQUANET S.A. z Poznania). Prócz nich w dyskusji uczestniczyli prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" i dr inż. Jarosław Bajer z Politechniki Krakowskiej. Więcej: Kontrowersyjna definicja „przyłącza”
Prócz sesji plenarnej, w ramach której odbył się pierwszy panel, uczestnicy Konferencji jeszcze czterokrotnie mieli okazję przysłuchiwać się rozmowom panelistów, jak również brać w nich udział.
Do udziału w panelu zatytułowanym „Wymiana sieci grawitacyjnych i ciśnieniowych” zaproszono Jerzego Szydłowskiego z Zakładu Sieci Wodociągowej MPWiK S.A. w Krakowie i Andrzeja Wieszołka (Tracto-Technik GmbH & Co KG). Dyskusję poprowadził Andrzej Roszkowski (KMR). Omówiono w nim zagadnienia dotyczące uwarunkowań technicznych, sprzętu, urządzeń i rozwiązań materiałowych stosowanych przy wymianie sieci. Więcej: Wymiana sieci grawitacyjnych i ciśnieniowych
Pierwszą sesję 11 czerwca zamknął panel zatytułowany "Rozwój systemów odwodnieniowych - uwarunkowania formalne oraz techniczne", który poprowadził Jan Szlachta, zastępca dyrektora ds. Odbioru i Oczyszczania Ścieków MPWiK S.A. w Krakowie. Nad kwestiami technologii bezwykopowych w budowie systemów odwodnieniowych dyskutowali: Janusz Adamek (prezes Sądeckich Wodociągów sp. z o.o.), Włodzimierz Dudlik (wiceprezes AQUANET S.A. z Poznania) i dr Krzysztof Filipek (prezes zarządu ZUTOŚ S.A., członek Rady Dorzecza Małej Wisły przy dyrektorze RZGW Gliwice, członek Komitetu Gospodarki Wodnej przy Krajowej Izbie Gospodarczej). Więcej: Rozwój systemów odwodnieniowych – uwarunkowania formalne oraz techniczne
Ostatnim punktem drugiej sesji 11 czerwca był panel dyskusyjny pt. "HDD w środowisku miejskim", w ramach którego poruszano m.in. aspekty zastanej infrastruktury podziemnej czy instalacji grawitacyjnej w środowisku miejskim. Dyskusję moderował Jacek Jaworski (HEADS sp. z o.o.), a udział w niej wzięli Jacek Janicki (ZRB Janicki) i Krzysztof Kublik. Więcej: HDD w środowisku miejskim
Ostatni panel dyskusyjny, jaki odbył się w ramach Konferencji, nosił tytuł "Wielkośrednicowe instalacje paliwowe". Dyskusję poprowadził Robert Osikowicz (ROE), a uczestniczyli w niej: Michał Bogucki (ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o.), Maciej Marszałek (NAWITEL Sp. z o. o. sp. k.), Tomasz Siarczyński (Hoster sp. z o. o.) i Jorn Stoelinga (Visser & Smit Hanab bv). Debata obejmowała takie zagadnienia, jak prawidłowe zaplanowanie projektu HDD, ryzyko wykonawcze czy koszt skomplikowanych projektów. Więcej: Budowa wielkośrednicowych instalacji paliwowych
Wystawa
Ekspozycja sprzętu do bezwykopowej budowy i renowacji sieci dała możliwość obejrzenia m.in. specjalistycznych maszyn i urządzeń, a ponadto zasięgnięcia fachowej opinii w zakresie stosowania ich w praktyce. Bezpośredni kontakt w jednym miejscu z producentami i dostawcami sprzętu, technologii oraz różnorodnych usług to szansa na poprawę jakości działalności firmy.
Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów można było zobaczyć m.in. maszyny: mikrotunelowe, przeciskowe, krakingowe, horyzontalne wiertnice sterowane, wiertnice poziome; osprzęt wiertniczy; systemy płuczkowe; systemy separacji faz; systemy do sporządzania płynu wiertniczego; pompy; urządzenia do czyszczenia, inspekcji i lokalizacji sieci; systemy renowacji sieci i studni; rury; zgrzewarki; kable i armaturę; agregaty prądotwórcze; sprężarki; wciągarki; pompy; oprogramowanie; inne urządzenia peryferyjne.
Na stoiskach zewnętrznych poszczególnych firm można było zobaczyć:
- MPO 800 Horizontal Thrust Boring Machine, hydrauliczną wiertnicę do przewiertów poziomych z młotkiem powietrznym DTH D 600 (AD sp. z o.o./NCB Nuova Costruzioni Brunello),
- produkowane przez AMITECH Poland rury przeciskowe CC-GRP AMIJACK, profile niekołowe GRP AMIREN oraz systemy rur CFW-GRP FLOWTITE (AMITECH Poland sp. z o.o.),
- agregat pompowy (BBA Pumps PL sp. z o.o.),
- wiertnicę Vermeer D24x40II (Biuro Handlowe RUDA Trading International Jacek Ruda),
- studnię do mikrotunelowania fi 3200 mm (średnica zewnętrzna – 3700 mm) (BEWA Piotr Białkowski),
- sprzęt do montażu systemu renowacji rurociągów ciśnieniowych Primus Line, wykładzinę Primus Line DN400 i DN200 na bębnie stalowym, kształtki przyłączeniowe, sprzęt do czyszczenia rurociągu oraz inspekcji, wciągarkę linową (BLEJKAN sp. z o.o.),
- narzędzia i osprzęt wgłębny dla technologii HDD (Colli Equipment S.p.A.),
- maszyny przeciskowe GrundoMAT N, wiertnicę sterowaną GrundoDRILL 4X, kompresor COMPAIR (DTA-TECHNIK sp. z o.o.),
- systemy do pomiaru kontroli szczelności firmy SKLARZ oraz roboty pneumatyczne do frezowania IMS Robotics (F.H.U. ARTEM Artur Krawczak)
- hydrauliczną maszynę przeciskową oraz mini koparkę firmy Sunward Polska (FIJALO-POLAND),
- żelbetowe rury przeciskowe, profile ramowe wykorzystywane do przecisków, profile renowacyjne, rury PEHD w otulinie żelbetowej do mikrotunelowania (HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.),
- systemy płuczkowe, osprzęt wiertniczy, system oczyszczania płynu wiertniczego i separacji faz (HEADS sp. z o.o.),
- urządzenia przeciskowe, a wśród nich m.in. model z ruchomą głowicą Catamount 130 mm; urządzenia do wymiany sieci: HH 5058 burster, PB30; wiertnicę horyzontalną JT60 – premiera w Polsce; koparkę podciśnieniową FX20; urządzenie wielofunkcyjne Zahn trencher; systemy namierzania i lokalizacji: UtiliGuard, TK tracker (JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.),
- systemy do TV inspekcji i pomiarów rur, kanałów i studni głębinowych, wielofunkcyjnego robota do bezwykopowych napraw punktowych kanalizacji, żywice (i technologie) do bezwykopowej renowacji rur wodociągowych i kanałów, oraz do zabezpieczenia powierzchni zbiorników wody pitnej, SUW i OŚ poprzez natrysk ciągłej powłoki żywicznej, żywice (i technologie) do kotwienia włazów studzienek, oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem oraz ciągłością działania przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych zgodne z normami BS 25999 – ISO 22301 oraz ISO 27001 (KREA),
- urządzenia do czyszczenia i renowacji studni kanalizacyjnych – system MRT, który kontroluje jakość wykonywanych prac renowacjach (MC-Bauchemie sp. z o.o. / Terlan sp. z o.o. ),
- wiertnicę TERRA-JET TJ 2808 S z możliwością wiercenia pionowego i systemem lokalizacji, narzędzia wiertnicze, urządzenia do wykonywania przecisków TERRA HAMMER oraz zgrzewarkę doczołową (TERRA THALER Polska),
- wiertnicę AMERICAN AUGERS DD - 440T (Wiertmar sp. z o.o.).
Na stoiskach wewnętrznych zaprezentowały się firmy:
- AMITECH Poland sp. z o.o.
- CERTECH sp. z o.o.
- CETCO - Poland CETCO sp. z o.o. S.K.A
- Digital Control GmbH
- Euro-Tech Plus Sp. z o.o.
- EUTIT Polska
- HEADS sp. z o.o.
- Herrenknecht AG
- Hydro-Vacuum S.A.
- Messer Eutectic Castolin sp. z o.o.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
- MOLEWSKI sp. z o.o.
- Normag b.v.
- Prime Horizontal Inc.
- SEJSCOM - GEORADARY.PL
- Sekisui SPR sp. z o.o.
- Simona Polska sp. z o.o.
- Terma sp. z o.o.
- TT PLAST T. Fortuna, T. Bugaj Spółka Jawna
- Wavin Metalplast-Buk sp. z o.o
Pokazy na żywo
Już pierwszego dnia uczestnicy Konferencji mieli okazję obejrzenia pokazów na żywo. Na terenie zewnętrznym bezwykopową metodę renowacji rurociągów ciśnieniowych 21. wieku zaprezentowała firma Blejkan sp. z o.o., a renowację studni w systemie MRT przybliżyły firmy MC-Bauchemie sp. z o.o. i TERLAN sp. z o.o.
Drugiego dnia Konferencji uczestników także czekały pokazy na żywo - firma BBA Pumps PL sp. z o.o. zaprezentowała japońskie pompy Tsurumi typoszeregu KRS wyposażone w agitator, a firma KanRo LTD sp. z o.o. zaprosiła na pokaz samochodu Kaiser Eco 3.0.
Zobacz fotogalerię z pokazów technologii
Zakończenie Konferencji
Na gości czekał wyjątkowy pokaz sztucznych ogni sponsorowany przez firmę Herrenknecht AG. Miłym akcentem na zakończenie spotkania na krakowskich Bielanach było losowanie wśród uczestników Konferencji oraz osób odwiedzających wystawę 2 tabletów Samsung Galaxy Tab 3. Dla chętnych przewidziano też wycieczkę po krakowskim Starym Mieście.
Serdecznie podziękowania kierujemy do wszystkich Sponsorów, Patronów i Partnerów Konferencji, jak i do Prelegentów oraz licznie przybyłych do Krakowa Gości. Dziękujemy za zaangażowanie w obrady i dyskusje oraz stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.
Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną, XIII Międzynarodową Konferencję, Wystawę i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, która odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2015 r.
Zobacz fotogalerię z Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2014
NAGRODY TYTAN 2014
Nieodłączną częścią Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "Inżynieria Bezwykopowa" są nagrody TYTAN - uznane w branży trofea, którymi co roku nagradzane są najciekawsze projekty z zakresu technologii bezwykopowych oraz ich wykonawcy. Podczas uroczystej gali poznaliśmy laureatów nagród TYTAN 2014 w pięciu kategoriach: "projekt roku - nowa instalacja", "projekt roku - renowacja", "europejski projekt w technologiach bezwykopowych", "mały projekt bezwykopowy" oraz "produkt roku". Przyznano także jedną nagrodę specjalną.
Zobacz fotogalerię z rozdania nagród TYTAN 2014
Laureaci nagród:
Foto, video, animacje 3D, VR Twój partner w multimediach. Sprawdź naszą ofertę! Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.