TYTANY w branży bezwykopowej przyznawane są w pięciu kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku. Zwycięzców wyłoni komisja w składzie:

  1. dr inż. Andrzej Kolonko (Politechnika Wrocławska),
  2. mgr inż. Paweł Kośmider (kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”),
  3. prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska),
  4. prof. dr hab. inż. Cezary Madryas (Politechnika Wrocławska),
  5. dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska),
  6. dr inż. Teresa Nowak (Uniwersytet Zielonogórski),
  7. dr inż. Karol Ryż (Akademia Górniczo-Hutnicza),
  8. dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  9. dr inż. Dariusz Zwierzchowski (Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy).

Statuetki wręczone zostaną podczas XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, w trakcie uroczystej gali, zaplanowanej na 13 czerwca 2019 r.

Oto nominowani do TYTANÓW 2019 w branży bezwykopowej

Projekt roku – nowa instalacja

Bor-Wiert sp. z o.o. za wykonanie prac mikrotunelowych i instalację rurociągu z rur żelbetowych DN1600 na długości 215 m i głębokości około 8 m pod torem linii kolejowej Białystok–Bartoszyce, dwoma torami linii Zielonka–Kuźnica Białostocka oraz torem linii Czeremcha–Białystok.
Inwestor: Urząd Miejski w Białymstoku.

PPI CHROBOK S.A. za realizację przekroczenia rzeki Oława na długości 500 m w technologii Direct Pipe w ramach budowy gazociągu Zdzieszowice–Wrocław DN1000. Największa średnia wydajność wiercenia w formacjach gliny i iłu wyniosła 67 mb/24 godz. Średnia siła rejestrowana na urządzeniu pchającym to 50 ton.
Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

ZRB Janicki za wykonanie przewiertu HDD pod rzeką Odrą w m. Ratowice w celu instalacji rurociągu DN1000 o długości 1180 m w ramach budowy gazociągu relacji Zdzieszowice–Wrocław. Maksymalna głębokość, na której prowadzono prace wiertnicze, to 37 m. Czas instalacji przewodu wyniósł 11 godz., a końcowa siła osiągnięta w procesie instalacji to 900 kN.
Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Projekt roku – renowacja

Konsorcjum firm BLEJKAN S.A. (lider) oraz P.P.H.U. AKWA J. Biskup, S. Owczarek sp.j. (partner) za bezwykopowy remont trzech nitek syfonu (jedną nitkę wykonała spółka BLEJKAN, pozostałe dwie – konsorcjum) pod Wisłą w Krakowie w technologii CIPP. Łączna długość instalacji to ponad 843 m. Rękaw DN1500 został utwardzany promieniami UV.
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.

Firma Handlowo-Usługowa INSTBUD Stanisław Boguta sp.j. za wykonanie czterech zadań inwestycyjnych polegających na wymianie sieci wodociągowej w technologii krakingu statycznego na długości około 12 350 m (rury żeliwne DN100–250) wraz z wymianą przyłączy wodociągowych na terenie Warszawy i Pruszkowa o długości łącznej około 8000 m (rury żeliwne DN80–150 na długości około 1650 m; rury PE DN25–63 na długości około 6350 m).
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

GSG Industria sp. z o.o. za opracowanie projektu i wykonanie prac bezwykopowych w technologii reliningu długiego w ramach przebudowy rurociągu płynu złożowego o długości 5329 m i średnicy DN250 na terenie gminy Dębno w powiecie myśliborskim w woj. zachodniopomorskim.
Inwestor: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze.

Mały projekt bezwykopowy

P.P.H.U. AKWA J. Biskup, S. Owczarek sp.j. za modernizację osadników wtórnych w oczyszczalni ścieków Panewniki w Katowicach z wykorzystaniem technologii CIPP. Zainstalowano rękaw wzmacniany włóknem szklanym (o średnicach od DN200 do DN800) utwardzany promieniami UV. Wysoki stopień trudności realizacji wynikał z nietypowego przebiegu rurociągów, który obejmował m.in. łuki oraz różnice wysokości pomiędzy wykopami startowymi a wylotami końcowymi w osadnikach.
Inwestor: Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o.o.

Przewiert Technologie Bezwykopowe sp. z o.o. sp.k. za wykonanie przewiertu HDD w celu instalacji rurociągu DN500 o długości 302 m i przekroczenia osuwiska w m. Kossowa. Prace zrealizowano w ramach zadania obejmującego remontu gazociągu relacji Zelczyna–Oświęcim w Małopolsce.
Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Terlan sp. z o.o. za renowację rurociągu DN500 wykonanego z żeliwa i stali, znajdującego się pod czteropasmową jezdnią ul. Lechickiej w Poznaniu, o łącznej długości ponad 67 m. W przypadku rurociągu wykorzystano metodę natrysku odśrodkowego polimocznikiem, a do renowacji komory wodociągowej zastosowano chemię budowlaną.
Inwestor: Aquanet SA

Europejski projekt w technologiach bezwykopowych

Aarsleff za renowację w technologii CIPP kilkuset metrów przewodów kanalizacyjnych o dużych średnicach, leżących bezpośrednio pod torami kolejowymi na głębokości 5–6 m w m. Odense w Danii. Największa pojedyncza instalacja w jednym odcinku obejmowała rurę o kształcie „latawca”, o przekroju 1500 mm i długości 370 m.  

Anese S.r.l. za realizację w technologii HDD trzech instalacji gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy zewnętrznej 1066 mm i stowarzyszonych z nimi równoległych instalacji rur osłonowych dla kabli teletechnicznych. Wiercenia kolejnych sekcji gazociągu o długości 470, 650 i 680 m prowadzono na obszarze gminy Cornegliano Laudense położonej w prowincji Lodi we Włoszech.

Villy Polsen A/S No-Dig A.p.S. za realizację w Kopenhadze dwóch złożonych projektów z wykorzystaniem techniki HDD. Pierwszy polegał na przekroczeniu Królewskiego Pola Golfowego o rozciągłości 800 m. Druga część zadania obejmowała przekroczenie zatoki morskiej na dystansie 1000 m. Projekt zakładał zainstalowanie w każdym z otworów wiązki czterech rur z polietylenu jako rurociągów osłonowych dla kabli energetycznych.

Produkt roku

E-Power Pipe innowacyjna technologia do realizacji przekroczeń długodystansowych i instalacji rurociągów osłonowych z tworzyw sztucznych o średnicach od 300 do 700 mm dla linii energetycznych. Została opracowana dla przekroczeń przeszkód terenowych na odległość do 1500 m na głębokości od 1,5 m do 3 m (Herrenknecht AG).

Innowacyjny system separacji płuczki wiertniczej umożliwiający kontrolowanie jej parametrów na najwyższym poziomie oraz na ograniczenie ilości odpadów powstałych w procesie wiercenia. System składa się z zestawu trzech sit wibracyjnych, dwóch wirówek dekantacyjnych oraz stacji flokulacyjnej (PPI CHROBOK S.A. oraz HEADS sp. z o.o.).

Kompleksowe doradztwo techniczne i serwis polowy w zakresie technik wiertniczych firmy Robert Osikowicz Engineering (ROE) firma wspierała swoich klientów na terenie Polski w trakcie realizacji: 17 przekroczeń HDD o długościach powyżej 1 km, 10 przekroczeń dla instalacji rur stalowych w standardzie DN1000, 12 przekroczeń dla instalacji rur stalowych w standardzie DN700 oraz najdłuższych otworów wierconych w litej formacji skalnej.

Poliestrowy rękaw bezstyrenowy pozwalający na renowację kanałów bez narażania mieszkańców i użytkowników na emisję szkodliwego dla zdrowia, łatwopalnego i uciążliwego ze względu na zapach styrenu. Rękaw jest odporny chemicznie i spełnia kryteria wytrzymałościowe potrzebne do przeprowadzenia renowacji (POliner sp. z o.o.).

Rury MAXIprotect PP/PE produkowane w najszerszym w Polsce zakresie średnic (od 25 do 630 mm) – są to rury o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych, wykonane z materiału PEHD RC, odporne na powolną propagację pęknięć, w których rura przewodowa, warstwowa jest otoczona płaszczem z mineralnego PP lub PE z możliwością umieszczania taśm detekcyjnych pod płaszczem PP/PE (RADPOL S.A.).

Wiertnica Grundodrill New Generation, charakteryzująca się innowacją technologiczną w postaci elektronicznego panelu sterowania, który pozwala na zdalną obsługę przez operatora bez konieczności jego obecności w maszynie. Drugi aspekt to ciągła rotacja żerdzi w magazynie podczas wykonywania przewiertu (Tracto-Technik, przedstawiciel w Polsce: DTA-Technik sp. z o.o.).

Zestaw przyrządów do renowacji przewodów o małych średnicach (do DN300) w technologii CIPP UV, obejmujący: pompę próżniową, walce kalibrujące, bęben inwersyjny, końcówki do inwersji rękawa, złącza przedłużające, złącza Y, zestaw do badania szczelności. Przyrządy te mogą współpracować ze wszystkimi zestawami do utwardzania rękawów promieniowaniem UV (Gamm-Bud sp. z o.o.).

Wszystkie informacje nt. Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2019 znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Zobacz, do kogo trafiły TYTANY w 2018 r.

Przeczytaj także: TYTANY w branży bezwykopowej: do kogo trafiły nagrody w latach 2003–2018?