– Czym tak naprawdę jest CSR? To po prostu mądra, solidna i słowna działalność gospodarcza, której efektem jest wytworzenie czegoś rzeczywistego i wiarygodnego dla mieszkańców danego regionu – powiedział podczas specjalnej sesji poświęconej społecznej odpowiedzialności biznesu Tomek Łucek, dyrektor marketingu w Wydawnictwie INŻYNIERIA sp. z o.o., które organizuje odbywającą się właśnie w podkrakowskich Tomaszowicach Konferencję „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.
Tomasz Łucek, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Fot. Quality Studio
CSR nie może być postrzegany jako dodatek do marketingu czy doroczne angażowanie się w bycie Świętym Mikołajem. Przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi: muszą uwzględniać w swojej strategii nie tylko interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa, zamiast skupiać się na jednorazowych akcjach wsparcia czy dobrym PR – mówił.
W jaki więc sposób mądrze zacząć angażować się w CSR? Należy przede wszystkim robić to odpowiedzialnie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i prawnym. A skąd czerpać inspirację w kwestii kierunków działań? Możemy zajrzeć np. na stronę internetową ONZ, która do 2030 r. chce w tym obszarze zrealizować aż 17 celów i 169 zadań, lub też do Respekt Index, realizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie brakuje też fundacji i projektów, które są prowadzone licznie i skutecznie wokół nas.
Korzyści ze zorganizowanej pomocy są wieloaspektowe i wielokierunkowe. Dla samej firmy to przede wszystkim korzyści ekonomiczne: wyższa płynność bieżąca, lepiej wykorzystany majątek trwały i kapitał ludzki, większa rentowność sprzedaży. To także większa inwestycja w przeliczeniu na jednego pracownika. Nie bez znaczenia jest również wzrost poziomu kultury i bezpieczeństwa pracy, ograniczenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko, a przede wszystkim realizacja celów społecznych, nie do osiągnięcia bez wsparcia ze strony biznesu.
Nie można pominąć też korzyści środowiskowych, tj. postępowania zgodnie z najlepszymi praktykami, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i odpadami lub zaangażowania partnerów biznesowych w ramach łańcucha odpowiedzialności środowiskowej oraz inicjowania wspólnych działań proekologicznych. Ogromną wartością jest także popularyzowanie idei proekologicznych.
Również pracownicy powinni odczuć polepszenie jakości warunków pracy, w postaci choćby terminowych wypłat wynagrodzenia, wysokiej kultury i bezpieczeństwa pracy, a także możliwości stałego rozwoju zawodowego dzięki dostępności szkoleń, dodatkowej opieki medycznej, wysokiej jakości udogodnień socjalnych; równości kobiet i mężczyzn w zakresie zajmowanych stanowisk i wynagrodzenia.
Warto pamiętać, że ponad 50% przedstawicieli pokolenia Y na świecie preferuje nie tylko produkty, które zostały stworzone z myślą o środowisku, ale także pracę w organizacji, która je chroni. Inwestycja w CSR to inwestycja w naszą kadrę. Przedsiębiorstwa, które w ramach strategii posiadają jasno zdefiniowane cele społeczne, środowiskowe oraz ekonomiczne, przyciągają najbardziej utalentowanych pracowników – mówił Tomasz Łucek.
Prelegent, podczas swojego wystąpienia, wymienił także liczne przykłady działań o potencjale CSR, m.in. przedsięwzięcia na rzecz otoczenia, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Przyjmują one postać: działań polegających na wspieraniu lokalnych instytucji i osób, współpracy z lokalnymi organizacjami, programów dla dzieci i młodzieży, działań ekologicznych, a także inwestycyjnych (np. budowanie dróg) itd.
Warto też zainteresować się działaniami skierowanymi na ochronę środowiska oraz minimalizującymi wpływ na środowisko. Należą tu takie inicjatywy, jak: wdrażanie polityki środowiskowej, zrównoważone zarządzanie surowcami, segregacja odpadów, edukacja ekologiczna pracowników i klientów, a także wdrażanie ekologicznych procesów technologicznych oraz ekologicznych produktów i usług – dodał.
Wykład odbył się w ramach sesji plenarnej, otwierającej obrady konferencyjne w podkrakowskich Tomaszowicach. Kto jeszcze mówił o CSR? Jakie wykłady zaplanowano na kolejne sesje? Co jeszcze wydarzy się podczas spotkania branży inżynieryjnej? Wszystkie informacje nt. wydarzenia znajdziesz w naszej relacji na portalu inzynieria.com oraz w naszych mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy do śledzenia!
Przeczytaj także: XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.