Szacunek, uczciwość i transparentność to prawdopodobnie najważniejsze wartości w biznesie, skłaniające się do zaangażowania się w działania społecznej odpowiedzialności biznesu. Ale wpisanie do strategii firmy hasła CSR jest ważne także z innego powodu: w 2025 r. nowe pokolenia stanowić będą 75% aktywnej zawodowo części społeczeństwa. Młodym już dziś zależy przede wszystkim na dbałości o społeczeństwo i środowisko, a także na godnych warunkach zatrudnienia.
Marek Borkowski, BLEJKAN S.A. XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Fot. Quality Studio
Zdaniem Marka Borkowskiego (BLEJKAN S.A.), wyzwania, przed którymi stoi biznes w kontekście nowych generacji, to przede wszystkim work-life balance, zmiana systemów motywacyjnych, umiejętność zarządzania zespołami wielopokoleniowymi, employer branding oraz CSR.
Jednym ze skutecznych sposobów działania w zakresie CSR jest wdrożenie systemów ISO i opracowanie polityki zintegrowanego systemu zarządzania. W przypadku spółki BLEJKAN obejmuje ona umacnianie pozycji rynkowej poprzez zrównoważony rozwój oparty o wiedzę i doświadczenie, pozyskiwanie kontraktów z założoną rentownością, współpracę z wiodącymi firmami w branży budowlanej, podnoszenie kwalifikacji i świadomości kadry, wdrażanie nowych technologii oraz zapobieganie i minimalizowanie negatywnych wpływów działalności spółki na środowisko naturalne oraz kreowanie zachowań proekologicznych – wyjaśnił.
Na co warto zwrócić uwagę, angażując się w CSR? Na pewno na sposób komunikowania roli działań spółki w sposób wizualny i zrozumiały dla interesariuszy, np. poprzez stronę internetową, czy też priorytetyzację w obszarze zaangażowania społecznego. Takim sposobem my staliśmy się społecznie odpowiedzialnym liderem polskiego rynku renowacyjnego, który wywiera pozytywny wpływ na partnerów w biznesie, środowisko naturalne i lokalne społeczności – podkreślił Marek Borkowski.
Ważne, by firma, funkcjonując na rynku, brała odpowiedzialność za klienta oraz za produkt, dbała o dobrą współpracę z dostawcami, promowała odpowiednie standardy w branży oraz uczciwe praktyki operacyjne. Istotne jest również zaangażowanie w ochronę środowiska, m.in. poprzez walkę z nadmierną emisją CO2, zrównoważone budownictwo i transport, gospodarkę cyrkularną czy edukację i promocję postaw ekologicznych. Co jednak najważniejsze, przedsiębiorstwo jest zobowiązane zadbać o wewnętrzną strukturę, o własną firmę jako miejsce pracy. W jaki sposób? Na przykład badając satysfakcję pracowników, umożliwiając ich rozwój, dbając o prawa pracownicze i etykę w miejscu pracy i wdrażając wiele innych aktywności, takich jak wolontariat pracowniczy i kompetencyjny czy rozwój pasji pracowników.
Budowa wzajemnego zaufania i transparentności w relacjach jest dla wielu interesariuszy kwestią bardzo ważną – zaznacza Marek Borkowski. Współcześnie jedną z kluczowych wartości w biznesie jest szacunek do partnerów, pracowników i współpracowników. W dobie zmian pokoleniowych i niskiego bezrobocia utrzymanie najlepszych pracowników oraz przyciąganie talentów wymaga od firm pracy wewnętrznej. W praktyce oznacza to kreowanie rozwiązań mających na celu budowę przyjaznego miejsca pracy, które wspiera, rozwija, docenia i umożliwia realizowanie różnorodnych pasji swoich pracowników.
Marek Borkowski był gościem odbywającej się właśnie w Tomaszowicach k. Krakowa XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Co jeszcze czeka uczestników spotkania? Jakie wydarzenia i atrakcje zaplanował Organizator, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.? Śledź na bieżąco naszą relację na portalu inzynieria.com oraz fotorelację w mediach społecznościowych! Zapraszamy!
Przeczytaj także: XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” [relacja]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.