Sposoby wykorzystania metod bezwykopowych w sektorach energetycznym, telekomunikacyjnym i paliwowym zostały już w pełni spopularyzowane, ale wciąż lwia część inwestycji no-dig prowadzona jest dla sektora wod-kan. Niezależnie od tego, czy chodzi o wykonanie renowacji w centrum miasta, czy też budowę wodociągu bądź kolektora ściekowego pod autostradą, coraz częściej wykorzystywane do tego są właśnie technologie bezwykopowe. Jak jednak zaznacza prezes ISTT, na rynku fińskim dominuje ten sam trend, co na całym świecie: wśród metod no-dig niepodzielnie króluje budowa – i to zarówno pod względem liczby zadań, jak i różnorodności metod. 

Nie oznacza to jednak, że renowacja straciła na znaczeniu – precyzuje Jari Kaukonen. W Finlandii sliplining po raz pierwszy zastosowano pod koniec lat 70. XX w. Po tym okresie w przewodach wodociągowych używano przez dłuższy czas zaprawy cementowej, z kolei do naprawy nowych studzienek z tworzywa sztucznego do starych włazów stosowany był również sliplining. W latach 90. na popularności zyskały metoda CIPP (ang. Cured In Place Pipe) i renowacja studzienek poprzez natryskiwanie. Co ciekawe, niemal wcale nie stosuje się w Finlandii produktów kamionkowych, mimo iż mają one wiele zalet i posiadają liczne grono „fanów”.

Jaki jest efekt wprowadzenia na rynek fiński technologii bezwykopowych?

Sieci wodociągowe powinny obecnie charakteryzować się żywotnością na poziomie około 200 lat. Martwi, że do tej pory renowacji bezwykopowej poddawanych jest zaledwie 35% odnawianych rurociągów. Podobnie przedstawia się kwestia żywotności sieci kanalizacyjnej – kanały obejmowane są naprawami bezwykopowymi w 45% przypadków. Kolektory deszczowe poddaje się renowacji technologiami no-dig najrzadziej, jednak ich żywotność szacowana jest na aż 500 lat – mówił prezes ISTT.

Co ciekawe, ekspert dodał, że cieszy fakt, iż w Finlandii jest dziś duża konkurencja na rynku firm wykonawczych, a o kontrakty ubiega się (i je realizuje) coraz więcej polskich podmiotów.

Jari Kaukonen był jednym z prelegentów, występujących podczas sesji wykładowej XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, która od wczoraj (11 czerwca) odbywa się w Tomaszowicach k. Krakowa. Zapraszamy do śledzenia portalu inzynieria.com oraz naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco relacjonujemy to wydarzenie!

Przeczytaj także: XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” [relacja]