Jari Kaukonen, przewodniczący International Society for Trenchless Technology (ISTT), międzynarodowego stowarzyszenia technologii bezwykopowych, podczas konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, omówił problemy z jakim boryka się branża z perspektywy ISTT i stowarzyszeń krajowych w czasie pandemii koronawirusa.
Jari Kaukonen, przewodniczący International Society for Trenchless Technology (ISTT). Fot. inzynieria.com
Pandemia COVID-19, która ogarnęła cały świat i doprowadziła do globalnego kryzysu ekonomicznego, nie ominęła także branży bezwykopowej. Choć sama branża, producenci i wykonawcy, wciąż realizują projekty i – podobnie jak branża budowlana – uniknęli poważnej zapaści, wśród organizacji branżowych sprawy mają się zdecydowanie gorzej.
Ze względu na trwającą pandemię, Jari Kaukonen spotkał się z uczestnikami konferencji zdalnie. Podkreślił, że dla organizacji branżowych konieczność odwoływania lub przenoszenia wydarzeń oznacza brak dochodów, które przynoszą wszelkie opłaty konferencyjne. Jednocześnie dodał, że pocieszający jest fakt zorganizowania XVIII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” w czasie gdy większość podobnych spotkań na świecie w 2020 r. się nie odbywa.
Z powodu COVID-19 międzynarodowa konferencja No-Dig-2020 w Kuala Lumpur w Malezji została przeniesiona na 2021 r., co po raz pierwszy sprawi, że w jednym roku zostaną zorganizowane dwa takie wydarzenia. Drugie odbędzie się w listopadzie przyszłego roku w Panama City – ze względu na odległy termin jest nadzieja, że odbędzie się w lepszych warunkach.
Brak wydarzeń oznacza też, że eksperci nie mają okazji do dzielenia się informacjami o rynku technologii bezwykopowych, nie są w stanie rozpowszechniać wiedzy technicznej czy wskazywania korzyści jakie z tych rozwiązań mają branże wod-kan czy energetyczna. Jak stwierdził Jari Kaukonen, nie zwiększają się jej zasoby właśnie ze względu na ograniczenie spotkań na żywo, co przyczynia się do zastoju na rynku.
Ekspert dodał jednak, że COVID-19 przyniósł pewne pozytywne zjawiska, jak wprowadzenie do dobrych praktyk biznesowych kontaktów online, prowadzenia zdalnie rozmów i negocjacji. Rozwinął się też rynek wideokonferencji.
Przewodniczący ISTT krótko nakreślił aktualny stan branży: technologie bezwykopowe nie tylko ograniczają ingerencję w otoczenie, środowisko czy życie mieszkańców, właśnie ze względu na swoją specyfikę, ale ograniczają też bezpośrednie kontakty między ludźmi (nie ma konieczności pracy w większej grupie).
Pod koniec Kaukonen zaprosił uczestników już na konferencję No-Dig 2022 w Helsinkach.
Przeczytaj także: Gen. Mieczysław Bieniek: jak zarządzać w kryzysie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.