• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Utylizacja płuczki wiertniczej w praktyce [WIDEO]

Opublikowano: 05-10-2020 Źródło: inzynieria.com
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Płuczka wiertnicza ma szerokie zastosowanie w bezwykopowej budowie podziemnej infrastruktury. Stosuje się ją m.in. w przewiertach horyzontalnych, Direct Pipe, mikrotunelowaniu, podczas wierceń w poszukiwaniu zasobów, wzmacnianiu gruntu (jet grounting) czy przy głębokim fundamentowaniu. Po wykorzystaniu płuczka staje się odpadem, który można oczyścić i odseparować frakcję stałą oraz wodę. Uzyskany materiał łatwo wywieźć na wysypisko, a ze zrzutem czystej wody nie ma problemów.


Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Najbardziej efektywnym systemem oczyszczania płuczki jest zestaw urządzeń, w skład których wchodzą sita wibracyjne i hydrocyklony – odpiaszczacze i odmulacze, a także wirówka dekantacyjna i stacja flokulacyjna. Dzięki sitom odseparowujemy frakcje żwirową i piaszczystą, odpiaszczacze separują grubą zwiercinę, a hydrocyklony o małej średnicy służą do separacji mułu.

Od kilku lat firma HEADS sp. z o.o. popularyzuje także wirówki dekantacyjne i stacje flokulacyjne, które umożliwiają separację fazy stałej z płuczki wiertniczej. W efekcie pozostają piasek lub iły, które można łatwo przetransportować na wysypisko. Drugim produktem jest czysta woda, którą można przesłać do oczyszczalni lub zrzucić do cieku wodnego.

Sito wibracyjne to dość proste urządzenie do separacji piasku, żwiru czy kamieni. Do oddzielania mniejszych cząstek (50–70 μm) służy odpiaszczacz. W granicach 20–50 μm działa odmulacz. Po takich operacjach w płuczce wciąż pozostają jeszcze mniejsze frakcje fazy stałej w postaci zawiesiny. Poradzić sobie z nią może wirówka dekantacyjna wykorzystująca zwielokrotnione działanie siły odśrodkowej. Separuje cząstki od 2 do 20 μm. Takie urządzenia montuje i stosuje się podczas prac wiertniczych lub po ich zakończeniu.

Odseparowany urobek może, w zależności od ustawień wirówki, być w postaci bardzo suchej lub półsuchej. Urządzenie może też działać w trakcie prowadzenia przewiertów w obiegu zamkniętym, w celu obniżenia masy płuczki cyrkulującej.

By wspomóc separację stosuje się często stację flokulacyjną, w której przygotowuje się wodny roztwór koagulanta lub polimerowego flokulanta podawanego przed wirowaniem, by zainicjować sposób łączenia się floku (małych cząstek) i zwiększyć efektywnośc pracy wirówki. Urządzenie montuje się w kontenerze, składa się z kilku zbiorników i kilku pomp, które w odpowiedni sposób mieszają flokulant lub koagulant. Efektem finalnym tego procesu jest praktycznie czysta woda i oddzielona frakcja stała.

O metodach utylizacji płuczki wiertniczej mówił podczas 18. edycji konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” Rafał Leśniak z firmy HEADS sp. z o.o.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego: prosimy o kliknięcie w poniższe zdjęcie.

ZOBACZ FILM! Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

ZOBACZ FILM! Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Przeczytaj także: Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2020 [relacja]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.