Kolektor Burakowski przecina Żoliborz i Bielany, odbiera nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy. Został zbudowany w 1961 r. metodą górniczą w obudowie betonowej. Po 60 latach rurociąg był silnie skorodowany, stwierdzono liczne spękania i ubytki, powodujące wycieki ścieków do gruntu. Przy renowacji wykorzystano innowacyjną technikę reliningu.
Relining kolektora Burakowskiego w Warszawie / Fot. inzynieria.com
Wielkośrednicowe kolektory kanalizacyjno-retencyjne są jednym z najistotniejszych sposobów w jaki duże aglomeracje miejskie mogą sobie radzić ze skutkami zmian klimatycznych, takimi jak nawalne deszcze. O udanej renowacji jednego z największych kolektorów stolicy opowie podczas XX Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA, Mariusz Iwanejko z firmy Blejkan.
Pierwszy relining na taką skalę
W trakcie wystąpienia bardzo plastycznie i obrazowo zostanie pokazany proces bezwykopowej renowacji największego w Polsce kolektora grawitacyjnego (o wymiarach ponad 3 metrów) odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy. Do renowacji wykorzystano moduły cGRP. Zaprezentowane zostaną szczegóły technologii wykonania, zastosowane materiały oraz wyzwania i trudności, którym musiał sprostać wykonawca w trakcie realizacji zadania w latach 2018-2021. Film z realizacji oraz animacja pokazująca zalety stosowanych materiałów wzbogacą opowieść o tym szczególnym projekcie, którego inwestorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy S.A.
Warto podkreślić, że nigdy wcześniej bezwykopowa metoda reliningu nie została zastosowana w Polsce na tak dużą skalę. O jej wyborze przy renowacji kolektora Burakowskiego zadecydowały m.in. wytrzymałość konstrukcji, a także możliwość pokonywania w trakcie montażu znacznych załamań i łuków, przez co utrzymano duży przekrój kanału.
Wykład odbędzie się drugiego dnia konferencji (22.06.2022 r.) podczas sesji „Bezwykopowa renowacja”. Aby wziąć w nim udział podobnie jak w całym wydarzeniu, należy się ZAREJESTROWAĆ na stronie konferencji.
Prelekcje ekspertów najlepszym sposobem zdobywania wiedzy
Na uczestników tegorocznej, jubileuszowej XX. Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA czeka wiele branżowych atrakcji. Oprócz warsztatów organizatorzy przewidzieli w programie pokazy, sesję techniczną, a także cztery panele dyskusyjne. Dwa z nich dotyczyć będą konkretnych zagadnień z obszarów bezwykopowej budowy oraz bezwykopowej renowacji. Dwa pozostałe zaplanowano w formie przekrojowych dyskusji na temat jakości w całym procesie inwestycyjnym, począwszy od przygotowania przez projektowanie, realizację i odbiór projektu, jak również szans i zagrożeń dla branży wynikających ze zmieniającego się otoczenia ekonomicznego.
Konferencja będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w niej uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inzynieria.
Przeczytaj także: HDD vs Direct Pipe vs Mikrotunelowanie - WARSZTATY PRAKTYCZNE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.