W poprzednim numerze naszego kwartalnika zaprezentowaliśmy, jak wygląda plac budowy, gdy zapadła decyzja, że podziemną infrastrukturę należy wymienić poprzez zastosowanie metody krakingu (kruszenie starego przewodu, zostawianie go w gruncie i wciąganie w jego miejsce nowej rury). Tamten sposób umożliwiał m.in. zwiększenie średnicy rurociągu. Tym razem pokazujemy, w jaki sposób prowadzone są prace, kiedy nie ma potrzeby zwiększania wymiarów przewodu, a istnieje możliwość ich zmniejszenia.
Do tego służy między innymi metoda reliningu krótkiego, która najczęściej wykorzystywana jest do renowacji kanałów o dużych średnicach oraz kolektorów ogólnospławnych, w tym o niestandardowym przekroju, ponieważ instalowane moduły mogą mieć różny kształt.
Relining wykorzystywany jest, gdy istnieje możliwość zmniejszenia średnicy/rozmiaru odnawianego przewodu. Polega na montażu w nim specjalnych modułów. Panele mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z:
– GFK (tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym),
– PE, HDPE (polietylenu),
– PP (polipropylenu),
– PVC (polichlorku winylu),
– stali,
– żeliwa.
Do rurociągu moduły wprowadzane są poprzez istniejące studnie lub wykopy montażowe (w zależności od średnicy i długości instalowanych paneli). Sposoby montażu zależą od rodzaju materiału, kształtu i wymiaru modułu. Wykorzystuje się np. wciągarki linowe, siłowniki hydrauliczne lub specjalne wózki transportowe (w przypadku dużych średnic).
Warto podkreślić, że kolejną zaletą tej metody jest dodatkowe wzmocnienie naprawianego przewodu, co uzyskuje się poprzez wypełnienie przestrzeni między starą a nową rurą specjalnym iniektem (zaprawą, zaczynem).
Do grafiki przedstawiającej plac budowy dołączamy pomocny katalog firm, których oferta obejmuje elementy potrzebne do zastosowania wyżej opisanej metody. Nie jest to kompletny wykaz. Przekazujemy Państwu dane tych podmiotów, które pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie do współpracy przy opracowaniu katalogu.
Amiblu Poland sp. z o.o.
ul. Koksownicza 11, 41-300 Dąbrowa Górnicza
tel.: +48 32 639 04 50
tel.: +48 61 650 34 90
e-mail: poland@amiblu.com
www.amiblu.com/pl
Amiblu NC Line to rury o przekroju niekołowym do reliningu i budowy kanalizacji miejskiej, przepustów i rurociągów o takich kształtach.
Amiblu NC Line są sprawdzonym rozwiązaniem dla dużych projektów renowacyjnych i wszystkich, w których ważna jest wysoka jakość, szybka realizacja czy pełne przeniesienia obciążeń przez konstrukcję modułu bez utraty przepływu hydraulicznego z jednoczesną poprawą samooczyszczania kanału.
Amiblu NC Line:
• Dostępne wymiary: 300-4000 mm
• Odporne na korozję - nie jest wymagana dodatkowa ochrona antykorozyjna
• Odporne na czyszczenie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem: testowana zgodnie z normą DIN 19523
• Spełniają wymagania ISO 16611: 2017 oraz Krajowych Ocen Technicznych.
Rury o przekroju niekołowym Amiblu NC Line są dostosowywane do indywidualnych wymagań klienta i wykonywane są we wszystkich możliwych kształtach i geometrii.
Duko Inżynieria sp. z o.o.
ul. Graniczna 19, 62-030 Luboń
Zakad produkcyjny:
ul. Kiszkowska 1A, 62-200 Piekary k. Gniezna
tel.: +48 513 593 039
e-mail: info@dukoinzynieria.pl
www.dukoinzynieria.pl
Firma Duko Inżynieria sp. z o.o. jest producentem paneli i rur z GRP do renowacji rurociągów kanalizacyjnych, przepustów drogowych i kolejowych oraz rurociągów ciśnieniowych w zakresie średnic od 200 do 4000 mm instalowanych metodą reliningu krótkiego. Rury produkowane są metodą nawojową na matrycy o określonym kształcie i rozmiarach. Do produkcji stosowane są żywice poliestrowe, włókno szklane i piasek kwarcowy. Jako uszczelnienie stosowane są uszczelki lub kleje polimerowe. Rury oferowane są w przekrojach jajowych, dzwonowych, gruszkowych, eliptycznych, kwadratowych i innych.
Marplast sp. z o.o.
Mała Grzywna, 87-140 Chełmża
tel.: +48 606 496 870
e-mail: biuro@marplast-grp.pl
www.marplast-grp.pl
Marplast sp. z o.o. to producent paneli GRP do renowacji kanalizacji grawitacyjnej, w tym wielkośrednicowej. Moduły kołowe powstają w zakresie średnic od DN600 do DN3500, a niekołowe – do DN3500. Firma zajmuje się także produkcją np. zbiorników, króćców i innych niestandardowych elementów pod konkretne zamówienie. Produkty powstają w oparciu o laminowanie wyrobów z włókien szklanych przesycanych żywicą poliestrową lub, jeśli zachodzi potrzeba podwyższonej odporności na związki chemiczne (kwasy, zasady, sole), winyloestrową. Głównym odbiorcą produktów jest szeroko rozumiana branża gospodarki ściekowej.
Uponor Infra sp. z o.o.
ul. Kolejowa 5/7, 01-217 Warszawa
tel.: +48 22 864 52 25
e-mail: infra.pl@uponor.com
www.uponor.pl/infra
Relining krótki można przeprowadzić z wykorzystaniem istniejących studzienek lub komór poprzez wprowadzenie krótkich modułów PE VipLiner lub PE Weholite Uponor Infra. Jest to tania i bardzo prosta metoda renowacji. Moduły VipLiner produkowane są w zakresie średnic 90÷630 mm. Mają standardową długość roboczą 50 cm i są dopasowane do montażu z typowej studzienki DNS1000. Na zamówienie wykonujemy także moduły o innych długościach. Moduły Weholite produkowane są w zakresie średnic 300÷3000 mm. Ich długość jest uzależniona od wymiarów komory startowej i może być ustalana dowolnie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.