W ramach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia OPAL o średnicy 56” (1422 mm) zaplanowano 240 instalacji pod przeszkodami terenowymi i szlakami komunikacyjnymi, w większości przypadków z użyciem technologii bezwykopowych. O przekroczeniu rzeki Dame na dystansie 920 m z użyciem metody HDD już informowaliśmy. W 2010 roku doszło także do interesującej instalacji pod dnem rzeki Peene, w północnej części kraju. Wykonano ją na dystansie 1033 m korzystając z technologii mikrotunelowania.
Fig. Wingas
Odpowiedzialnym za północną sekcję gazociągu było konsorcjum firm Pipeline Systems oraz Habau. Na podwykonawcę w zakresie robót mikrotunelowych wybrano spółkę Pfeiffer z Kassel. W trakcie prac zabudowano rury dostarczone przez Haba-Beton o średnicy zewnętrznej 3000 mm. Pfeiffer wykorzystał urządzenie mikrotunelowe AVN 2000 D produkcji firmy Herrenknecht. Wiercenie po krzywiźnie o promieniu 4000 m zapewnił system sterowania dostarczony przez VMT. Firma ta była także dostawcą systemu automatycznego smarowanie przestrzeni pierścieniowej. Dysze do smarowania suspensją bentonitową były montowane na co trzeciej rurze przeciskowej, a pośrednie stacje siłowników średnio co 100 metrów.
Gazociąg OPAL jest naturalnym przedłużeniem gazociągu Północnego, przebiegającego pod dnem Bałtyku. Jego zdolności transportowe szacowane są na 36 mld metrów sześciennych rocznie. OPAL będzie liczył 474 km i połączy Greifswald z Olbernhau, położonym na granicy z Czechami. W 2011 roku rozpocznie się budowa innej lądowej odnogi Nord Stream. Będzie to rurociąg NEL o długości 440 km, transportujący gaz z Greifswald do Rehden w Dolnej Saksonii. Projekt jest realizowany przez spółkę energetyczną WINGAS we współpracy z E.ON Ruhrgas i Gasunie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.