Nowe tunele zostaną połączone z systemem około 140 km kanałów i kilkoma przepompowniami.

Mikrotunelowanie na długości 70 km

Realizacja tego projektu potrwa pięć lat i pozwoli m.in. na wyeliminowanie ponad 100 stacji pomp, które obecnie służą do transportu ścieków do oczyszczalni w Al Warsan i Jabel Ali. Ponadto pozwoli on na zabezpieczenie potrzeb emiratu w zakresie kanalizacji przez kolejne 50 lat.

Jak podkreślił Hussain Nasser Lootah reprezentujący inwestora, do realizacji tej inwestycji wykorzystana zostanie bezwykopowa technologia mikrotunelowania, dzięki czemu wszystkie prace będzie można realizować pod ziemią, przy minimalnym zajęciu terenu na powierzchni. Tym samym wyeliminowane zostaną ewentualne utrudnienia w ruchu drogowym i inne niedogodności związane z realizacją tak potężnego przedsięwzięcia. Nie byłoby to możliwe, gdyby w tym samym celu zostały zastosowane tradycyjne metody wykopowe. Szacuje się, że koszty przedsięwzięcia zwrócą się w ciągu 20 lat, a kolejne lata będą przynosiły dochody. Tego typu inwestycje świadczą o tym, że wyznacznikiem infrastruktury w Dubaju jest najwyższa jakość – dodał Lootah.

Spółka Parsons Overseas z siedzibą w Stanach Zjednoczonych została zaangażowana jako firma doradcza i konsultingowa w ramach tego projektu. Kontrakt obejmuje m.in. studium wykonalności, projekt wstępny, przygotowanie oferty przetargowej oraz wsparcie w zakresie zarządzania programem z uwzględnieniem szczegółowych rozwiązań projektowych i konstrukcyjnych.