W uroczystości wzięło w sumie udział około 120 osób, a wśród nich m.in. przedstawiciele konsorcjum wykonawczego, na czele którego stoi PRG Metro, inwestora – MPWiK w m. st. Warszawie S.A., pracownicy, którzy będą brać udział w procesie realizacji tunelu, zaproszeni goście oraz przedstawiciele mediów.

Jednym z celów organizacji spotkania była też integracja pracowników, którzy będą zaangażowani w realizację tego wyjątkowego w skali kraju przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że w procesie budowy tunelu będą brać udział ekipy, w których znajdą się Polacy, Niemcy i Węgrzy.

Nawet te osoby, które nigdy nie widziały takiej maszyny, miały okazję nie tylko obejrzeć ją z bliska, ale również wejść do szybu startowego, po którym gości oprowadzali specjaliści objaśniający, na czym polega działanie TBM oraz jak będą przebiegały prace.

Maszyna, której odbiór techniczny zakończył się w lutym w niemieckim Schwanau, gdzie TBM został wyprodukowany przez firmę Herrenknecht AG, rozpocznie drążenie 8 kwietnia.

26 lutego do Warszawy przywieziono oba elementy głowicy TBM. Następnego dnia środkową jej część opuszczono na dno komory startowej. 2 marca zakończono prace polegające na dostprzętowieniu przedniej części głowicy i opuszczono ją na tzw. łoże na głębokości 10 m. Kolejny etap prac to łączenie pozostałych elementów, jak np. koła tnącego czy tzw. ogona głowicy i innych części. Za tarczą skrawającą po zainstalowaniu wszystkich segmentów maszyny pojawi się pozostały sprzęt kompleksu tarczowego o łącznej długości 60 m.

Prace tunelowe rozpoczną się w kwietniu przy ulicy Świderskiej. Planuje się, że tunelowanie będzie przebiegać przy dobowych osiągach do 15 m. Jeśli uda się przeprowadzić prace zgodnie z założonym harmonogramem, maszyna TBM przebije się po drugiej stronie Wisły we wrześniu.

Tunel wykonany pod Wisłą połączy się z kolektorem, jaki na Białołęce wykonano z zastosowaniem mikrotunelowania. W kolektorze o średnicy zewnętrznej wynoszącej ponad 5 m, wykonanym pod rzeką, znajdą się dwie rury o średnicy 1,6 m. Powstanie on pomiędzy ulicami Farysa i Świderską, a cel jego budowy to umożliwienie odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka.

Inwestycja realizowana jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie, a jej koszt to ponad 176 mln zł.

Zobacz fotogalerię

Więcej:

Pierwsza polska tarcza TBM już gotowa

Budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków

Największy w Polsce projekt mikrotunelowy

Warszawski projekt mikrotunelowy

Pierwszy polski TBM zakończył drążenie tunelu pod Wisłą