Budowa sieci ciepłowniczej o długości 10 km, która połączy Zabrze z Bytomiem, będzie kosztować około 60 mln zł. W celu ograniczenia ingerencji w środowisko naturalne i tkankę miejską, do tego celu zastosowana zostanie bezwykopowa metoda mikrotunelowania.
Budowa Elektrociepłowni w Zabrzu, wrzesień 2016 /Fot. Fortum Power and Heat Polska
Mikrotunelowanie będzie wykorzystane do budowy odcinków przechodzących m.in. pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88.
Najdłuższy odcinek mikrotunelowy będzie mieć 94 m
Łącznie metoda ta posłuży do budowy 670 m rurociągu, a najdłuższy odcinek będzie miał 94 m długości. Głębokość, na której prowadzone będą wiercenia, zawiera się w przedziale od 1,2 m do 8,4 m. Do budowy sieci zostanie wykorzystane 20 590 mb rur preizolowanych o średnicy DN600. Aby je scalić, na całej długości sieci wykonanych zostanie 2200 spawów.
Umowa z wykonawcą została zawarta we wrześniu, a zakończenie projektu zaplanowano na listopad 2018 r. Wówczas też zakończy się budowa elektrociepłowni w Zabrzu.
Za opracowanie projektu sieci odpowiedzialna jest firma Diagram s.c. Na inżyniera kontraktu wybrano ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., a generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM sp. z o.o.
Bytom: nowa ciepłownia za 50 mln już gotowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.