• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

IX Konferencja Bezwykopowa Rehabilitacja [RELACJA]

Opublikowano: 15-01-2025 (Aktualizacja: 16-01-2025) Źródło: inzynieria.com

Zakończyły się dwudniowe obrady podczas IX Konferencji Bezwykopowa Rehabilitacja. Rozmawiano w Folwarku Łochów, położonym w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, godzinę drogi od Warszawy.


Przewodniczący Konferencji Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com Przewodniczący Konferencji Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

To wydarzenie rozszerzające zakres dotychczasowej Konferencji CIPP, która skupiała się na renowacji wykładzinami utwardzanymi na miejscu. Tym razem uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szerszym wachlarzem metod bezwykopowej renowacji i rehabilitacji sieci, a także poznać najnowsze trendy i technologie w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

DZIEŃ PIERWSZY

Konferencję otworzył jej przewodniczący Paweł Kośmider z Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. Wsłuchując się w Państwa opinie, postanowiliśmy dotychczasową Konferencję rozszerzyć o tematykę wszystkich technologii bezwykopowej rehabilitacji – powiedział Paweł Kośmider.

Moderatorem pierwszej sesji był dr hab. inż. Paweł Popielski, profesor Politechniki Warszawskiej. Jako pierwsi, wygłaszając wspólny referat, wystąpili dr inż. Beata Nienartowicz (IDEANTE, Politechnika Warszawska) oraz Jacek Tomczyk (Uponor Infra sp. z o.o.). Prelegenci  zaprezentowali klasyfikację technik rehabilitacji technicznej przewodów kanalizacyjnych tworzoną w ramach prac nad wytyczną Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych. Wytłumaczyli też m.in., czym definicyjnie różni się renowacja od naprawy sieci. Pokazano także np. przykład napraw przy użyciu robotów. 

Kolejnym prelegentem był dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej, który dokonał porównania i oceny kosztów renowacji sieci wodociągowej metodami cementowania wykładziny z Polimocznika i rękawa utwardzonego CIPP.

Następnie wystąpił Mariusz Iwanejko z firmy BLEJKAN S.A., mówiąc o bezwykopowej renowacji kolektora Żerańskiego w Warszawie, podczas której wykorzystano pięć metod. 

Podsumowaniem sesji był panel dyskusyjny, podczas którego prelegenci odpowiadali na pytania uczestników. Wytyczne są naturalnym efektem rozwoju branży. Są ukierunkowane na przygotowanie inwestycji. Chodzi o to, żeby przedstawić szeroką wiedzę z zakresu wszystkich technologii. Mają służyć optymalnemu doborowi technologii – powiedziała dr inż. Beata Nienartowicz.

Inne z pytań dotyczyły choćby rehabilitacji sieci na terenach szkód górniczych czy stosowania żywic zawierających styren na potrzeby odnowy sieci wodociągowej.  

Prowadzenie drugiej sesji powierzono dr inż. Beacie Nienartowicz (IDEANTE, Politechnika Warszawska). Jako pierwszy wystąpił dr hab. inż. Paweł Popielski, profesor Politechniki Warszawskiej. opowiadając o możliwościach oceny stanu technicznego kolektorów z wykorzystaniem wybranych technik monitoringu przed, po i w trakcie bezwykopowej rehabilitacji.   

Potem o remontach wodociągowych przewodów tranzytowych i magistralnych opowiadał Marcin Derda z Wodociągów Miasta Krakowa S.A. 

Paweł Pill (Uponor Infra sp. z o.o.) mówił o zaletach systemów PE stosowanych w technikach bezwykopowej renowacji. 

Jako ostatni w tej części wystąpił Otakar Cigler (Rädlinger primus line GmbH). Referat dotyczył praktycznych doświadczeń z renowacji wodociągów i kanalizacji tłocznej po łukach oraz w odcinkach o długości ponad 500 m.

Sesja zakończyła się panelem dyskusyjnym, podczas którego prelegenci odpowiadali na pytania uczestników. 

Pierwszy konferencyjny dzień zamknęła sesja dotycząca błędów na etapie projektowania i wykonywania prac przy rehabilitacji technicznej przewodów kanalizacyjnych. Wstępny referat wygłosił Marcin Motylski (Terlan sp. z o.o.), a potem w debacie udział wzięli także: Marcin Derda (Wodociągi Miasta Krakowa S.A.), dr inż. Andrzej Kolonko (Politechnika Wrocławska), prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska). 

DZIEŃ DRUGI

Pierwszą sesję poprowadził dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska). Na początek referat wygłosił Tomasz Szczepański (Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.), mówiąc o tym, jak dobrze wydać pieniądze na rehabilitację studni i komór kanalizacyjnych. 

Jako drugi wystąpił Ryszard Bednarz (PREDL), mówiąc o technologii flexliner oraz panelach FRP do renowacji studni oraz komór kanalizacyjnych. 

Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski (Uniwersytet Zielonogórski) zajął się tematem innowacyjnego podejścia do odbudowy infrastruktury po powodzi w kontekście zastosowania metody i materiałów CIPP. Rafał Faryś (Marplast sp. z o.o.) opowiedział o naprawie przepustu komunikacyjnego modułem fGRP o wymiarach 3x4 m.

Podsumowaniem sesji był panel dyskusyjny, podczas którego prelegenci odpowiadali na pytania uczestników.

Kolejną część (moderator - dr inż. Dariusz Zwierzchowski z Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.) rozpoczął Michał Andrzejewski (Gamm-Bud sp. z o.o.) mówiąc o metodach pomiaru stopnia utwardzenia żywicy przy renowacji rurociągów w technologii CIPP.

Mirosław Cecuga (Sezam Instal sp.j.) opowiedział o nowościach w branży wod-kan: Pipetronics e-cutter light  (elektro-frez do kanałów) oraz Pipe Aqua Tec – CODURE (kołnierze epoksydowo-szklane do wodociągów o trwałości powyżej 50 lat). 

O nowościach na rynku mówił także Wiktor Kocur z firmy Sewertronics. Referat dotyczył zakresu możliwości urządzeń Speedylight oraz LED Rig w kontekście renowacji metodą UV LED.

Kees den Besten (AOC) omówił produkty do renowacji głównych linii przesyłowych wody pitnej oraz bezstyrenowe rozwiązania produktowe dla kanalizacji grawitacyjnej i kanałów bocznych. Na koniec sesji odbył się panel dyskusyjny.

Ostatnią sesję poprowadził prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski (Uniwersytet Zielonogórski).  Jako pierwszy wystąpił dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej. Referat dotyczył zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z żywicami zawierającymi styren w USA.

Dr inż. Dariusz Zwierzchowski (Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.) wyjaśnił zagadnienia związane z koniecznością wykonywania badań szczelności utwardzanych na miejscu wykładzin żywicznych CIPP.

Jako ostatni wystąpił Dr.-Ing. Mark Kopietz (SBKS GmbH & Co. KG), mówiąc o najnowszych osiągnięciach w testowaniu próbek CIPP w celu zapewnienia jakości. Na koniec sesji odbył się panel dyskusyjny. Tym samym zakończyły się obrady w ramach IX Konferencji Bezwykopowa Rehabilitacja. 

IX Konferencja Bezwykopowa Rehabilitacja – zobacz ZDJĘCIA

 Fot. Quality Studio dla inzynieria.com Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia