• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zima nie musi wstrzymywać prac budowlanych

Podgrzewacze powietrza umożliwiają działanie maszyn w zimie


Opublikowano: 16-12-2016 Źródło: inzynieria.com

Mróz to przeciwnik wykonawców wielu prac budowlanych. W zimowych warunkach częściej zawodzi sam sprzęt. Jak uniknąć takich problemów?


Zima nie musi wstrzymywać prac budowlanych /Fot. Shutterstock Zima nie musi wstrzymywać prac budowlanych /Fot. Shutterstock

W okresie zimowym, kiedy temperatury powietrza spadają poniżej 0oC, prowadzenie większości prac budowlanych jest w dużej mierze utrudnione. Nie zawsze jednak wykonawcy zadań mogą pozwolić sobie na przerwanie robót.

Wśród utrudnień, jakie niesie ze sobą zimowa aura, poza dyskomfortem dla samych robotników, wymienić należy problemy związane z działaniem części sprzętu używanego na placach budów. Wynikają one przede wszystkim z tego, że pracujące w zimowych warunkach maszyny mogą ulegać np. oblodzeniu. Zjawisko to także, niezależnie od warunków atmosferycznych, dotyczy urządzeń napędzanych sprężonym powietrzem.

W obu przypadkach rozwiązanie jest takie samo – ogrzanie. W pierwszym przypadku ogrzać trzeba całą maszynę, tak aby uniknąć jej oblodzenia. Można to zrobić przy użyciu ciepłego sprężonego powietrza, które okazuje się także rozwiązaniem drugiego problemu, czyli obladzania maszyn napędzanych sprężonym powietrzem. Jak zatem podgrzać sprężone powietrze? Najskuteczniejszą opcją jest zastosowanie podgrzewacza.

Urządzenia tego typu zasilane są butlą gazową propan–butan  i podłączane między sprężarką a urządzeniem. Dzięki temu sprężone powietrze, zanim dotrze do urządzenia, jest podgrzewane do temperatury 120oC. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w przypadku każdej maszyny napędzanej sprężonym powietrzem, czy to będzie młot pneumatyczny, czy np. kret – mówi Tomasz Derwich z firmy DTA-TECHNIK, która w swojej ofercie posiada podgrzewacze UNITHERM oraz MAXITHERM.

Podgrzewacz powietrza. Źrodło: DTA-TECHNIK Podgrzewacz powietrza. Źrodło: DTA-TECHNIK

Podgrzewacze powietrza dla branży bezwykopowej

Podgrzewacze powietrza są przydatne również wykonawcom prac realizowanych przy użyciu technologii bezwykopowych, m.in. tym, którzy wykorzystują tzw. krety np. z rodziny GRUNDOMAT.

Czytaj więcej o pneumatycznych kretach

W przypadku udarowych urządzeń do przecisków, takich jak GRUNDOMAT, zasada podłączenia podgrzewaczy powietrza jest taka sama. Między kompresorem, który jest źródłem sprężonego powietrza, a urządzeniem montowany jest podgrzewacz, dzięki któremu powietrze docierające do kreta ma wyższą temperaturę. Dla tego typu urządzeń podgrzewacze będą przydatne o każdej porze roku – tłumaczy Tomasz Derwich.

Inne zastosowania podgrzewacza powietrza

Zima to okres, który daje się też we znaki instalatorom rur HD-PE. Nie tylko ze względu na to, że w tym czasie wykonywanie wszelkich wykopów jest trudne, ale także z powodu takiego, iż niska temperatura sprawia, że rury HD-PE, zatracając swą elastyczność, stają się bardzo kruche. W związku z tym często dochodzi do ich uszkodzeń. Ogrzane za pomocą ciepłego powietrza (wygenerowanego przez kompresor podłączony do podgrzewacza powietrza) rury będą bardziej elastyczne. Dzięki temu możliwe stanie się ich ułożenie także wtedy, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej 0oC.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia