Obecnie pracodawcy prześcigają się w organizacji tzw. imprez integracyjnych dla swoich zespołów. Wigilie, pikniki, spotkania, szkolenia w plenerze, wyjazdy i inne tego typu formy wspólnego spędzania czasu są bardzo popularne.

Dlaczego?

W pracy zespołowej bardzo ważna jest integracja. Bez integracji nie ma relacji. A bez relacji praca zespołowa jest skazana na porażkę. W pracy i poza nią warto się integrować w odpowiedni sposób.

Praca zespołowa jest kluczowa w przypadku wielu stanowisk. Pracodawca oczekuje od pracownika umiejętności interpersonalnych i pracy w grupie. Grupa to kopalnia pomysłów – tylko razem możesz lepiej, szybciej, skuteczniej i bardziej twórczo. Każdy do zespołu wnosi indywidualizm, kreatywność, konstruktywne pomysły oraz świeże spojrzenie. Odpowiednia atmosfera w pracy i komunikacja między pracownikami sprzyja mobilizacji i aktywizacji. Poza tym praca jest dla wielu inwestycją długodystansową i długoterminową – współpraca przekłada się na mniejszą ilość błędów i przynosi większe zyski. Impreza integracyjna może służyć też lepszej komunikacji. Tak więc oryginalne pomysły na integrację zespołu są w cenie.

Z pasją

Zaangażowanie to motto firmy Aquaren. Widać to zarówno w funkcjonowaniu firmy, jak i w życiu prywatnym. Firma daje szansę własnego rozwoju także po pracy. Dobrym przykładem są integracyjne wyjazdy, które tutaj przybierają formę zlotów pasjonatów zabytkowych pojazdów militarnych. Skąd się wziął tak nietuzinkowy pomysł?

Kilka lat temu zwrócono się do firmy z prośbą o objęcie pomocą sponsora zlotu zabytkowych pojazdów militarnych. I to był początek wielkiej pasji. Obecnie Stowarzyszenie Pasjonatów Wojskowości „Kompania Bytom” ma w swoich szeregach 23 takich zabytkowych pojazdów. Wszystkie są sprawne, co wymaga sporego codziennego zaangażowania. I nie chodzi tu tylko o wydatki finansowe, ale o trud utrzymania pojazdów, naprawy, remonty większe i mniejsze, zdobywanie trudno dostępnych części.

Marek Pilarek, szef firmy Aquaren, i zarazem właściciel opancerzonego transportera militarnego Skot, mówi, że zarabianie pieniędzy ma sens, jeśli się je wydaje ze smakiem. Skot jest jednym z największych pojazdów w kolekcji pojazdów „Kompanii Bytom”. Ale trzeba wiedzieć, że inne stowarzyszenia są posiadaczami nawet tak pokaźnych pojazdów, jak czołgi (sprawne!); od czołgu T34 (znanego szerszej publiczności jako „Rudy 102”) po ogromny 45-tonowy czołg T72.

Integracja na manewrach

Czerwiec jest miesiącem, który upływa pod znakiem zlotu „Śląskie Manewry”. Bytomskie Stowarzyszenie skupiające sympatyków, miłośników, pasjonatów i kolekcjonerów wszystkiego, co związane z tematyką militarną, urządza w plenerze coroczny zlot, na którym miłośnicy militariów mogą się oddawać swoim pasjom.

Wspólnie ze stowarzyszeniem pracownicy firmy Aquaren razem z rodzinami biorą udział w zlocie. Tutaj okazuje się, że pasja do renowacji nie tylko wodociągów, ale i historycznych pojazdów, ma sens. Uczestnicy mogą pochwalić się zrekonstruowanymi, sprawnymi pojazdami, sprawdzić, jak spisują się w warunkach zbliżonych do poligonu. „Zlotowicze” gotują w kuchni wojskowej, śpią w namiotach, na wojskowych łóżkach, a zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne urządzają historyczne inscenizacje, odtwarzając historie walk i potyczek.

Nieważne, kto co robi na co dzień – w czasie zlotu wszyscy się świetnie bawią. Różnych ludzi z różnych środowisk i różnych profesji łączy wspólna pasja do militariów.

Takie pasje powodują, że pracodawca może zyskać lepiej współpracującą ze sobą grupę i lepszą atmosferę w firmie, co z kolei podnosi motywację zatrudnionych. Dobrze współpracujący zespół jest dużą wartością, właśnie ze względu na interesy pracodawcy i dobro całej firmy.