Ze strony organizatorów obecni byli: Marcel Bijleveld i Frank Ooms z firmy Baroid®, Andrea Muzzi i Göran Lindman reprezentujący firmę JLM Scandinavia AB oraz przedstawiciele JL Maskiner w Polsce – Ireneusz Sas, Artur Pulnik, Karol Kwiecień oraz Marek Mróz. Spotkanie było też doskonałą okazją do zainaugurowania obchodów 25-lecia obecności firmy JL Maskiner na polskim rynku.


Konferencja odbywała się równolegle w dwóch salach konferencyjnych hotelu Leopolis. W jednej można było zapoznać się z nowościami, które pojawiły się w ofercie JLM, takimi jak nowe wiertnice JT10 i JT40, system naprowadzania Subsite® serii TK Recon™ oraz monitor Commander™7, natomiast w drugiej odbywały się warsztaty praktyczne, tzw. „szkoła płuczki”. W ramach warsztatów przedstawiono właściwości i praktyczne zastosowanie bentonitu i komponentów płuczki wiertniczej firmy Baroid®.

Zaprezentowano również maszyny i urządzenia firmy American Augers® oraz nową serię urządzeń HammerHead®.

Uczestnicy seminarium mieli również okazję wziąć udział w prezentacji wiertnicy JT40, która swoją premierę miała w zeszłym roku podczas dorocznego zjazdu dealerów marki Ditch Witch® w Barcelonie. Jest to maszyna z dieslowskim silnikiem Cummins o mocy 160 KM (119 kW), spełniającym normę emisji spalin Tier 4. Taki napęd zapewnia moc dla nacisku i uciągu o wartości 18,15 t. Wiertnica ta posiada nowoczesny system hydrauliczny, który umożliwia maksymalne wykorzystanie siły podczas przewiertu, a także zoptymalizowany interfejs operatora. Umożliwia on jednoczesny odczyt danych o pracy wiertnicy i z miejsca przewiertu, zwiększając tym samym efektywność
i wydajność maszyny. Serwisowanie wiertnicy JT40 nie stanowi żadnego problemu, ponieważ pokrywy punktów serwisowych są podnoszone, a maszyna nie posiada punktów codziennego smarowania.

Podczas seminarium można było również sprawdzić możliwości nowego systemu lokalizacji
i namierzania Subsite® Serii TK Recon™, charakteryzujący się dwoma metodami namierzania. Metoda „Walkover” (obchód) umożliwia operatorowi zlokalizowanie położenia głowicy metodą namierzania sygnału szczytowego i sygnałów zerowych. Z kolei druga metoda „DrillTo™” (wierć do) daje w czasie rzeczywistym możliwość korekt kierunku podczas wiercenia, a co za tym idzie, uniknięcia ewentualnych przeszkód. W nowej serii Subsite TK Recon™ zastosowano większy wybór baterii; udoskonalono także działanie odbiornika (większa odporność na zakłócenia w terenie i szybszy przesył danych do monitora na wiertnicy).

Organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczne seminarium, podczas którego będzie można sprawdzić aktualną ofertę firmy JL Maskiner i zapoznać się z najnowszymi trendami panującymi na rynku maszyn i urządzeń do przewiertów w technologii HDD.

Zobacz fotogalerię z IX seminarium branżowego JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.