W towarzyszącej konferencji wystawie uczestniczyło ponad 120 wystawców i partnerów. W ciągu trzech dni w kilkunastu salach przedstawionych zostało ponad 100 referatów i prezentacji. Odbyło się też wiele spotkań roboczych typu Workshop oraz paneli dyskusyjnych. Wiodącym tematem konferencji była problematyka budowy społeczeństwa Gigabitowego. Dyskusje dotyczyły m.in. tego, jak będziemy wykorzystywać rosnące możliwości przesyłowe sieci teletechnicznych.

W wydarzeniu wzięło też udział wielu uczestników z Polski. Widać wyraźnie, że mamy już swoje stałe miejsce w tym towarzystwie. Miłym akcentem było prowadzenie jednej z sesji przez Annę Krzyżanowską, kierownika Wydziału Sieci Szerokopasmowych w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci komunikacyjnych, treści i technologii, Komisji Europejskiej.

Jak zwykle, istotnym punktem konferencji było rozdanie nagród FTTH Counsil. W tym roku nagrodę dla operatorów, jako najbardziej dynamicznie rozwijająca się firma, otrzymało niemieckie przedsiębiorstwo Deutsche Glasfaser, a nagrodę indywidualną za wybitny wkład w rozwój technologii FTTH w Europie przyznano Portugalczykowi, Luisowi Alveirinho.

W wystawie niestety nie brały udziału firmy polskie, chociaż na wielu stoiskach można było spotkać naszych przedstawicieli znanych firm światowych.

Jeśli chodzi o bliskie nam sprawy bezwykopowe, to prezentowane były ciekawe rozwiązania pługów kablowych oraz koparek wąskoprzestrzennych. W branży wdmuchiwarek światłowodowych widać dwa nowe trendy: miniaturyzację połączoną z automatyzacją lub wręcz odwrotnie – miniaturyzację z maksymalnym uproszczeniem konstrukcji i obsługi.

Na zakończenie konferencji w budynku giełdy marsylskiej odbyła się uroczysta gala Fibration Night, połączona z wystawnym przyjęciem. Organizatorzy zaprosili gości na kolejną, 15. edycję konferencji, która odbędzie się za rok w Hiszpanii w Walencji.

Czytaj więcej: Polska ma coraz lepszy dostęp do światłowodów