Jak podkreśla inwestor, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., wykorzystanie nowoczesnej technologii mikrotunelingu pozwoli ograniczyć utrudnienia w ruchu lokalnym, gdyż punktowe wykopy będą wykonywane jedynie w miejscach komór technologicznych i studni rewizyjnych zlokalizowanych na jego trasie.

Nowy kolektor zostanie zbudowany m.in. wzdłuż: al. Krakowskiej w Warszawie, ul. Warszawskiej i Bohaterów Wolności w Piastowie oraz ul. Dąbrowskiej, Korczaka, Zdziarskiej, Mostowej i Długiej w Pruszkowie. Trasa rurociągu przecina rzekę Utratę – w związku z tym pod jej dnem powstanie specjalny syfon do przesyłu ścieków sanitarnych.

W ramach tego samego zadania wykonawca będzie zobowiązany m.in. do włączenia nowo zbudowanego kanału do istniejących kolektorów C i G.

Kontrakt zostanie zrealizowany w formule „projektuj i buduj”. Podpisanie umowy pozwala wykonawcy na rozpoczęcie prac projektowych. Po ich zakończeniu konieczne będzie pozyskanie decyzji administracyjnych, a następnie zbudowanie kanału i przekazanie go po odbiorach technicznych do użytkowania. Zgodnie z planem nowy kolektor powinien być gotowy w 2021 r. Koszt realizacji tego zadania to około 50 mln zł netto.


Zadanie polegające na budowie kolektora C-Bis jest częścią projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”. Nowy kanał ściekowy m.in. umożliwi rozwój obszarów znajdujących się w rejonie Pasma Pruszkowskiego. Usprawni też działanie sieci kanalizacyjnej, zarówno w czasie pogody deszczowej, jak i bezdeszczowej, oraz odciąży kolektor C.

Zwiększenie możliwości retencyjnych układu odbiorczego pozwoli ograniczać występowanie lokalnych podtopień i zalewisk, powstających podczas ulewnych deszczy. Budowa kolektora C-Bis to także szansa na uruchomienie nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową w rejonie Pasma Pruszkowskiego, w szczególności Piastowa oraz Pruszkowa, a w przyszłości także Dzielnicy Ursus – powiedział Witold Pahl, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Tego samego dnia, 26 stycznia 2018 r., Warszawskie Wodociągi zawarły również umowę dotyczącą modernizacji kolektora Burakowskiego. Łączy koszt obu kontraktów to blisko 160 mln zł netto.

Przeczytaj także: BLEJKAN zmodernizuje kolektor Burakowski. Zastosuje pionierską technologię