Problemy, o których mowa, można ograniczyć do minimum poprzez zastosowanie technologii bezwykopowych. Umożliwiają one prowadzenie bardzo skomplikowanych i wymagających prac w najtrudniejszych warunkach, w tym w obszarach ściśle zurbanizowanych.

Wymiana rur metodą krakingu

W przypadku potrzeby wymiany rur w warunkach miejskich jedną z metod, która to umożliwia, jest zastosowanie krakingu. Kraking to popularna metoda wymiany rur na nowe o takich samych, mniejszych bądź większych średnicach..

Przeprowadzenie takiej operacji umożliwia np. zastosowanie maszyny Grundoburst. Służy ona do wymiany istniejącego rurociągu na nowy przy zachowaniu dotychczasowej średnicy lub jej zwiększeniu. Podczas procesu wymiany używa się jedynie sił statycznych. Potężne siły potrzebne do zniszczenia starej rury, rozepchnięcia jej oraz wciągnięcia nowej przekazywane są z lawety roboczej za pośrednictwem specjalnych żerdzi typu Quicklock (patent Tracto Technik) do narzędzi roboczych.

System ten nie tylko znacznie skraca czas pracy, ale charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością i niezawodnością. Sztangi Quicklock nie posiadają żadnych elementów zużywających się podczas pracy, dzięki czemu jest to system bardzo ekonomiczny, gdyż nie ma potrzeby wymiany sztang przez cały okres eksploatacji maszyny. Metodę tę można stosować do rurociągów z różnych materiałów i o różnym stopniu zniszczenia, a także do rur azbestowych.

Grundoburst umożliwia znaczące oszczędności

Zastosowanie opisywanej metody i maszyny do wymiany rur powoduje, że można zaoszczędzić prawie 40% środków finansowych w stosunku do tradycyjnej budowy w wykopie otwartym. Co więcej, jak już zostało wspomniane, rozwiązanie tego typu powoduje, że występują jedynie znikome niedogodności dla mieszkańców i przedsiębiorców. Jest to możliwe dzięki temu, że powierzchnia zajmowana na potrzeby prac budowlanych jest stosunkowo niewielka, ograniczona do minimum.

Tym samym inwestor ponosi znikome koszty przedsięwzięcia związane z uszkodzeniem infrastruktury miejskiej i zyskuje wdzięczność mieszkańców za brak utrudnień w codziennym życiu remontowanego miasta.

Na koniec jeszcze jedna cenna informacja: nowa technologia pozwala zoptymalizować jakość robót tak, aby nowy rurociąg wytrzymał w dobrej kondycji nawet do 100 lat.

Przeczytaj także: Koparka vs maszyna krakingowa