• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mikrotunelowanie przy lotnisku w Balicach

Opublikowano: 01-06-2018 (Aktualizacja: 06-06-2018) Źródło: www.inzynieria.com

W Balicach trwa budowa podziemnej infrastruktury dla lotniska Kraków Airport. Część prac jest wykonywana przy użyciu metody mikrotunelowania. Generalnym wykonawcą całego zadania została Inżynieria Rzeszów, która bezwykopowe roboty powierzyła Przedsiębiorstwu Robót Inżynieryjnych „Abikorp” sp. z o.o.


Balice: długość całkowita planowanych mikrotunelowych odcinków to 256 m. Powstaną  cztery odcinki: dwa po 84 m oraz dwa po 44 m. Fot. PRI Abikorp sp. z o.o. Balice: długość całkowita planowanych mikrotunelowych odcinków to 256 m. Powstaną cztery odcinki: dwa po 84 m oraz dwa po 44 m. Fot. PRI Abikorp sp. z o.o.

Całą inwestycję w Balicach podzielono na trzy zadania. Pierwsze to budowa wodociągów z hydrofornią i zasilaniem energetycznym oraz z przyłączem wodociągowym. Drugie polega na budowie pompowni (tłoczni) ścieków sanitarnych z zasilaniem energetycznym oraz dwóch rurociągów tłocznych ścieków. Z kolei w ramach trzeciego powstanie pompownia wód deszczowych z zasilaniem energetycznym oraz dwa rurociągi tłoczne wód deszczowych.

Długość całkowita planowanych mikrotunelowych odcinków to 256 m. Warunki geologiczne, w których prowadzone są prace, charakteryzują się głównie formacjami z gliny.

Balice: trwa budowa podziemnej infrastruktury dla lotniska Kraków Airport, w tym przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania. Fot. Abikorp Balice: trwa budowa podziemnej infrastruktury dla lotniska Kraków Airport, w tym przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania. Fot. Abikorp

Warunki geologiczne są bardzo zbliżone do tych napotkanych przez nas kiedyś w Rzeszowie – mówi Bartosz Idzik, wiceprezes Abikorp, przypominając współpracę firmy przy budowie kanału ulgi (DN2400) dla rzeki Mikośka. W Balicach glina też staje się bardzo miękka, kiedy przyłoży się do niej jakąkolwiek siłę. Do tego, w połączeniu z wodą, powstaje swego rodzaju „kit” do okien – dodaje wiceprezes.


W Balicach powstaną w sumie cztery mikrotunelowe odcinki: dwa po 84 m (w tym jeden pod autostradą A4) oraz dwa po 44 m (wchodzą bezpośrednio na teren lotniska). Wiercenie dłuższych odcinków oznacza dwuzmianową pracę 12 osób, przez 24 godz. na dobę. Jako osłonowe dla właściwych przewodów, które będą wciągane później, instalowane mają być rury GRP DN1200.

Kto mógł budować infrastrukturę dla lotniska w Balicach?

Firmy, które starały się o wygranie przetargu na realizację zadania pn. „Budowa infrastruktury w celu odprowadzenia wód opadowych oraz związanej z dostawą wody i odbiorem ścieków sanitarnych z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków”, musiały wykazać, że w ciągu ostatnich pięciu lat przed dniem złożenia oferty, a jeżeli okres prowadzenia działalności był krótszy – w tym czasie, zrealizowały co najmniej jedną budowę lub przebudowę pompowni o wydajności minimum 300 l/s z zastosowaniem pomp zatapialnych. Do tego przynajmniej jedną budowę sieci wodociągowej DN200 o długości minimum 500 mb, wraz z hydrofornią o wydajności co najmniej 35 l/s.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) zapisano też warunek dotyczący co najmniej jednej budowy sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej minimum DN500 o długości minimum 500 m, w tym odcinka (minimum 40 m długości) wykonanego przy użyciu metody bezwykopowej. Poinformowano też, że zamawiający część zadań może zlecić podwykonawcy.

W ramach oceny propozycji przetargowych kryterium ceny miało wagę 90 pkt. Drugim kryterium był okres gwarancji jakości i rękojmi za wady.

Będą wiercić pod płytą?

Mikrotunelowanie związane z budową infrastruktury dla lotniska w Balicach nie odbywa się pod płytą lotniska, jednak niewykluczone, że firma Abikorp stanie i przed takim wyzwaniem. Dostaliśmy już zapytanie o wykonanie mikrotunelu pod płytą lotniska, jednak jest to przyszłościowy temat – mówi Bartosz Idzik.

Przeczytaj także: Mikrotunelowanie w Polsce – rozmowa z Markiem Gaertigiem, wiceprezesem zarządu firmy ABIKORP

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia