Wkrótce rozpoczną się prace projektowe w ramach realizacji dużej inwestycji wod-kan w Warszawie. Chodzi o budowę kolektora Lindego Bis, który ma połączyć istniejący kolektor Lindego z kolektorami Burakowskimi i stać się tym samym jednym z najważniejszych elementów warszawskiej sieci kanalizacji ogólnospławnej. Zadanie zrealizuje konsorcjum firm Molewski sp. z o.o. oraz MCC S.A.
Warszawska dzielnica Bielany, na terenie której powstanie kolektor Lindego Bis. Fot. winkiel82 / Shutterstock
Przedmiotem zamówienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa S.A. jest zaprojektowanie i budowa kanału grawitacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńska i Nocznickiego. Kolektor będzie miał około 3,8 km długości i średnicę wewnętrzną min. DN2000. W rejonie skrzyżowania ulic Nocznickiego i Kasprowicza, pod stacją I linii metra A23 Młociny, kolektor rozdzieli się na co najmniej dwie równoległe nitki. Minimalna średnica wewnętrzna każdej z nich to DN1000.
Jako część systemu RTC (ang. Real Time Control) będzie jednym z najważniejszych elementów sieci kanalizacji ogólnospławnej w stolicy. Ma pracować automatycznie, a systemem zarządzania siecią połączony będzie dzięki urządzeniom sterującym, pomiarowym i transmitujących.
Źródło: Molewski sp. z o.o.
Jak podaje generalny wykonawca inwestycji, powstaną trzy główne komory połączeniowe i połączeniowo-rozdzielcze. W komorze KP3, która zostanie nabudowana na istniejącym kolektorze Lindego, nastąpić ma rozdział ścieków ogólnospławnych na dwa kolektory. Zasilanie nowego kanału będzie zaś miało miejsce w rejonie ul. Brązowniczej. Kolejna komora (KP2) wykonana zostanie w okolicy skrzyżowania ulic Wólczyńska i Nocznickiego. Następnie włączony zostanie do niej istniejący kolektor G 1,6 x 2,0 m z ulic Arkuszowej i Wólczyńskiej. Ostatecznie odprowadzenie ścieków z kolektora Lindego Bis nastąpi w ul. Marymonckiej do kolektora Burakowskiego.
Budowa nowego kolektora tranzytowo-retencyjnego prowadzona będzie z wykorzystaniem technologii bezwykopowej – mikrotunelowania.
Wykorzystanie tej innowacyjnej technologii z całą pewności pozwoli na szybką i sprawną realizację budowy infrastruktury podziemnej w lokalizacji, gdzie klasyczne metody mogłyby okazać się zawodne ze względu na prowadzenie prac w intensywnie zurbanizowanym terenie, trudne warunki geotechniczne – podaje wykonawca.
Całe zadanie ma być zrealizowane w ciągu 37 miesięcy od dnia podpisania umowy, tj. od 20 sierpnia br. Wartość przedsięwzięcia wynosi 76,4 mln zł brutto.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Oprócz kolektora Lindego Bis do 2023 r. w stolicy powstaną jeszcze dwa inne kolektory retencyjno-tranzytowe: Mokotowski Bis (3,5 km) oraz kolektor Wiślany (9,5 km). Już teraz realizowane są zaś zapisy umów na modernizację kolektora Burakowskiego oraz budowę 7-kilometrowego kolektora C-Bis, który ma transportować ścieki sanitarne z Piastowa i Pruszkowa do oczyszczalni ścieków w Pruszkowie. Realizacja całego projektu kosztować ma około 6,7 mld zł.
Przeczytaj także: Warszawa kontynuuje wielki program modernizacji sieci wod-kan
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.