• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa Baltic Pipe: jak powstaną wyjścia na ląd?

Opublikowano: 01-07-2019 Źródło: inzynieria.com

Jesienią 2022 r. gotowy ma być Baltic Pipe. W ramach realizacji tej inwestycji na dnie Morza Północnego powstanie gazociąg łączący norweski i duński system przesyłowy gazu, a na dnie Morza Bałtyckiego – rurociąg, który połączy systemy przesyłowe Danii i Polski. Wyjścia gazociągu na ląd powstaną przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania.


Fot. ilustr. phonlamaiphoto / Adobe Stock Fot. ilustr. phonlamaiphoto / Adobe Stock

Jeśli chodzi o Polskę, są dwa warianty wyjścia Baltic Pipe na brzeg. W preferowanym to miejsce wyznaczono 1200 m na wschód od miejscowości Pogorzelica. Z kolei w wariancie alternatywnym, między miejscowościami Rogowo a Mrzeżyno, w odległości około 540 m od najbliższych zabudowań. Po stronie duńskiej wyjście gazociągu na ląd przewidziano w miejscowości Faxe South. W każdym z tych przypadków wyjściowe odcinki rurociągu zainstalowane zostaną w mikrotunelach o minimalnej średnicy wewnętrznej DN2000 (średnica zewnętrzna DN2500, stałą obudowę gazociągu stanowić będzie rura betonowa). Metoda ta została wybrana jako preferowane rozwiązanie ze względu na zapewnienie ochrony naturalnego środowiska przybrzeżnego, minimalizację ingerencji w tereny przybrzeżne i plażę oraz aspekty techniczne, takie jak średnica rurociągu czy też charakterystyka geotechniczna gruntu – mówi Mariusz Kozłowski, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Wyznaczenie miejsc wyjścia Baltic Pipe na ląd poprzedziły analizy dna morskiego. W przypadku lokalizacji Niechorze-Pogorzelica, mikrotunelowanie będzie prowadzone na długości około 600 m: szyb startowy zlokalizowany zostanie 200 m od brzegu w głąb lądu, a wiercenie zakończy się około 400 od linii brzegowej w stronę morza. Tak zlokalizowany początek i koniec tunelu oraz wybrana metoda zrealizowania tej części inwestycji pozwoli na nieingerowanie w szczególnie wrażliwy krajobraz plaży oraz brzegów klifowych i pozostawienie plaży oraz wydm i klifów w stanie nienaruszonym – mówi Mariusz Kozłowski.

Jeśli chodzi o Faxe South, zaplanowano drążenie na długości 1000 m (400 m w głąb lądu plus 600 m od linii brzegowej w stronę morza). Wyjściowe odcinki Baltic Pipe zarówno w Polsce, jak i w Danii, będą mieć takie same średnice.

Rekomendowany wariant trasy podmorskiego Baltic-Pipe Gaz-System zaakceptował w czerwcu 2018 r. Trasa liczy około 275 km. Została wyznaczona przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku około 80 km). Z kolei decyzja o ostatecznym przyjęciu wariantu zapadnie dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń.

Technologia bezwykopowa zostanie użyta także do budowy polskiej, lądowej części Baltic Pipe. W tym wypadku ponownie wykorzystane zostanie mikrotunelowanie, ale także metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz Direct Pipe.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości i 10 mld m³/rok przepustowości. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Cele Baltic Pipe to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gaz, integracji rynku gazu, ujednolicenia cen i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.

Przeczytaj także: Ważna decyzja dotycząca budowy Baltic Pipe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!