Przeznaczona do odnowy magistrala znajduje się m.in. na terenach prywatnych i wzdłuż pasa drogowego. Zgodnie z wymaganiem zamawiającego, firmą Aqua S.A. z Bielska-Białej, renowacja stalowego rurociągu DN600 zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem metody CIPP (ang. Cured in Place Pipe) przy użyciu rękawa elastycznego. Jak napisano w przetargowej dokumentacji, rękaw powinien być równomiernie utwardzony i przylegać do powierzchni wewnętrznej na całej długości. W przypadku stwierdzenia sfałdowań o wysokości powyżej 5% średnicy wodociągu należy przewidzieć wymianę elementów, tj. kolan, łuków lub elementów prostych z zachowaniem reżimów technologicznych przewidzianych w aprobacie.

Zamawiający określił też, że już po modernizacji powierzchnie wewnętrzne przewodów powinny być gładkie, pozbawione niejednorodności. Efektem renowacji ma być 100% szczelność oraz możliwość dokonywania w przyszłości nowych włączeń do rurociągu.


Zarówno przed, jak i po renowacji wykonawca przy użyciu kamery TV ma dokonać przeglądu stanu rurociągu. W ramach realizacji tego zadania zajmie się także wykonaniem włączenia do wodociągu magistralnego sieci rozdzielczej z odejściem kołnierzowym i zabudową armatury odcinającej. Zaplanowano także dwie zabudowy przepustnic kołnierzowych oraz zabudowę hydrantu podziemnego. Nowe przewody oraz armatura mają pracować przy ciśnieniu nominalnym 1,0 MPa.

Realizacją tego zadania zajmie się firma Preuss Pipe Rehabilitation Polska sp. z o.o. z Mikołowa. Koszt przeprowadzenia prac to ponad 1.4 mln zł netto. Wszystko ma być gotowe do 31 grudnia br. Aqua S.A. odpowiada za 2038 km sieci wodociągowej i 1271,4 km sieci kanalizacyjnej.

Wydawnictwo INŻYNIERIA zaprasza na IV Konferencję „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach  8–10 stycznia 2020 r.

Przeczytaj także: Turcja – setki kilometrów kanalizacji do renowacji bezwykopowej