W Izmirze, trzecim co do wielkości mieście w Turcji, zamieszkanym przez 4,2 mln osób, ogłoszono kolejny przetarg na bezwykopową renowację rurociągów ściekowych. Tym razem do modernizacji przeznaczono 11 km przewodów o średnicach od 300 do 400 mm. Prace mają być wykonane z użyciem technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe). To jednak niewiele w porównaniu z planami Istambułu, gdzie w roku 2020 mają być ogłoszone przetargi na bezwykopową renowację kilkuset kilometrów kanałów.
Fot. Stock.adobe/Christian Müller
Izmir ma już za sobą dobre doświadczenia w bezwykopowej renowacji i nadal zamierza iść w tym kierunku. Dlatego lokalna jednostka odpowiedzialna za utrzymanie sieci (IZSU) planuje kolejne projekty, w których również wykorzystane zostaną rękawy utwardzane na miejscu. Typowane są już do nich kanały o średnicach większych niż 400 mm.
Z kolei w Stambule obecnie trwa proces renowacji w sumie 200 km przewodów kanalizacyjnych – do tego celu wykorzystywana jest zarówno technologia CIPP, jak i rury ciasno pasowane. Renowacji poddawane są przewody o średnicach od 300 do 600 mm, a wszystkie prace mają się zakończyć do 2020 r.
Równocześnie też İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (ISKI), spółka obsługująca największe tureckie miasto z ponad 15-milionową populacją, przygotowuje się do ogłoszenia w 2020 r. przetargów na renowację 500 km przewodów. Zakłada, że do większości prac wykorzystane zostaną rękawy CIPP oraz metody z grupy close-fit.
Rozwój technologii bezwykopowych w regionie będzie jednym z głównych tematów poruszanych w Ankarze podczas październikowej konferencji No-Dig Turkey oraz odbywającego się w tym samym czasie forum poświęconego zagadnieniu strat wody.
Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe) ma już blisko 50-letnią tradycję. Jest znana na całym świecie i powszechnie stosowana do renowacji przewodów podziemnych. Po raz pierwszy użyto ją we wschodnim Londynie w 1971 r. Wówczas renowacji poddano odcinek murowanego kanału o przekroju jajowym. Początkowo metoda ta była wykorzystywana tylko w Wielkiej Brytanii, jednak z czasem zyskiwała popularność i w Europie, i na innych kontynentach. Aktualnie renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu to najczęściej stosowana metoda odnowy infrastruktury sieciowej. Stale powiększa się zakres jej wykorzystywania (poza sieciami kanalizacyjnymi), obejmując coraz szerzej kolejne rodzaje przewodów (np. przewody ciśnieniowe, przewody wodociągowe).
Z analiz i raportów renomowanych instytutów badawczych wynika, że poziom prac realizowanych w technologii CIPP rośnie, co wynika nie tylko z coraz większego doświadczenia wykonawców, ale też ciągłego ulepszania technologii, produktów oraz urządzeń wykorzystywanych w projektach renowacyjnych.
W Polsce CIPP również ma bardzo duży udział w rynku renowacyjnym, a zainteresowanie wykorzystaniem tej metody stale wzrasta. Dlatego w 2017 r. po raz pierwszy została zorganizowana konferencja poświęcona tej technologii, a zapotrzebowanie na wiedzę związaną z tą tematyką i rosnąca ilość uczestników wydarzenia z roku na rok przyczyniła się do tego, że w dniach 8–10 stycznia 2020 r. w Poznaniu odbędzie się IV Konferencja „Renowaja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu. Szczegóły wkrótce na www.konferencje.inzynieria.com.
Przeczytaj także: Czy zakończył się trend ulepszania jakości wykładzin do renowacji kanalizacji?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.