W Polsce renowacja kanalizacji nie wzbudza już zbyt wielkich emocji. Technologie bezwykopowe stosowane są z powodzeniem od wielu lat. Na Cyprze jest jednak inaczej – tam w dniach 7–8 sierpnia br., w Limassol, w ramach pierwszej w historii kraju renowacji kanalizacji, zainstalowano pierwszy odcinek wykładziny CIPP (ang. Cured In Place Pipe) utwardzanej promieniami UV. Bezwykopową renowację wykonuje polska firma BLEJKAN S.A.
Prace w ramach pierwszej renowacji kanalizacji na Cyprze. Fot. BLEJKAN S.A.
Ponad 40 stopni Celsjusza w dzień, około 28–30 stopni w nocy. Wilgotność bliska 100%. Trudno w takich warunkach nawet oddychać, a co dopiero tworzyć historię. Udało się to jednak ekipie firmy BLEJKAN, która w ciągu około 20 godzin poddała renowacji pierwszy odcinek pierwszej sekcji przeznaczonej do modernizacji kanalizacji.
W projekt ten jest zaangażowane całe miasto – od włodarzy, poprzez policję, straż pożarną, zarządcę dróg, wszelkie służby, aż po media, mieszkańców i turystów. Oznacza to, że trzeba pracować pod ogromną presją nie tylko czasu i pogody, ale oczekiwań władz oraz ciekawości mieszkańców i turystów. Realizacją prac żywo interesuje się prasa, a działaniom towarzyszy ekipa telewizyjna.
Na obecnie realizowaną operację instalacji rękawa zarezerwowano pięć dni: na Cyprze przeorganizowanie ruchu drogowego (wraz z przywróceniem go do stanu poprzedniego) trwa około dwóch dni, ustawienie, a później rozebranie bypassu – dwa dni. Sam bypass działa dzięki uruchomieniu czterech pomp o przepustowości 700 m3/godz., które są w stanie przejąć cały napływ ścieków. Do kolejnych instalacji planowane jest zmobilizowanie dodatkowej pompy o przepustowości 1100 m3/godz.
Na instalację pozostaje jeden dzień – w dodatku w niezmiernie trudnych warunkach. W ciągu 20 godzin należało oczyścić kanał, wykonać inspekcję CCTV i przygotować się do wykonania zadania. Dalsze działania poszły sprawnie – w kanale zainstalowano 137-metrowy odcinek wykładziny CIPP z włókna szklanego, nasączonej żywicami poliestrowymi. Rękaw o średnicy 900 mm utwardzono promieniami UV.
To dopiero początek drogi: na renowację czeka jeszcze niewiele mniej niż 7,5 km sieci kanalizacyjnej. Inwestycję podzielono na 12 sekcji: w obrębie 11 z nich wykorzystana zostanie metoda CIPP UV. Z kolei 12. sekcja została wyłączona spod obecnego harmonogramu. Kanały są tam zbyt uszkodzone, by mogły zostać poddane tego typu renowacji; obecnie inwestor zastanawia się nad alternatywnymi działaniami. Ponadto odnowionych zostanie ponad 100 szt. studni.
Pierwsza instalacja już za ekipą wykonawcy, teraz czekają ją przymusowe dwutygodniowe wakacje z uwagi na konieczność dostosowania się do rytmu pracy na Cyprze. Pod koniec sierpnia zainstalowany zostanie kolejny, tym razem 132-metrowy odcinek. Jednocześnie trwają prace projektowe – trzy sekcje mają już zaakceptowany projekt, obecnie trwają prace nad sekcją czwartą. Ekipy będą na Cyprze pracować jeszcze około 1,5 roku – ostateczny termin realizacji inwestycji to koniec listopada 2020 r.
Więcej o tej inwestycji przeczytasz w artykule: Polska firma przeprowadzi pierwszą w historii Cypru renowację kanalizacji
Wkrótce na naszym portalu więcej informacji bezpośrednio z budowy na Cyprze.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.