Otwór o długości 3397 m został wywiercony z użyciem urządzeń wiertniczych American Augers klasy 5000 kN i 2000 kN. Zastosowano też niezbędną dla przekroczeń o długości powyżej 3 km technikę Intersect, polegającą na łączeniu w dogodnym miejscu trajektorii dwóch otworów wierconych z obydwu stron przekraczanej przeszkody.

Kontraktor zdecydował się na wykorzystanie systemu nawigacji bazującego na żyrokompasie. Dostawcą serwisu była firma Brownline. Głębokość wierconego otworu osiągnęła 111 m w stosunku do punktu wejścia. Otwór pilotowy oraz jego poszerzanie do średnicy 23” (584 mm) zostało przeprowadzone z użyciem oprzyrządowania wgłębnego australijskiej firmy Transco. W grę wchodziły nie tylko świdry, silniki wgłębne i poszerzacze rolkowe, ale także zestawy stabilizatorów i centralizatorów. Instalacja stalowego rurociągu o średnicy 16” została ukończona w pierwszej połowie 2019 r.

Nie jest to pierwszy otwór kolumbijskiej firmy o znaczącej długości. W 2013 r. brała ona udział w wierceniu pod dnem Rio Magdalena. Długość instalacji wyniosła 2804 m, a średnica zabudowanego pod ziemią rurociągu to 32” (813 mm). Założona w 1976 r. firma specjalizuje się w pracach konstrukcyjnych na rzecz sektora oil & gas.

Przeczytaj także: Najdłuższa bezwykopowa instalacja paliwowa w Indiach