Amerykańska firma wiertnicza Hard Rock Directional Crossing z San Antonio zrealizowała w 2018 r. wymagający projekt polegający na zabudowie stalowego rurociągu osłonowego o średnicy 30” na dystansie 2565 m (8414 ft). Instalacja prowadzona pod ruchliwymi drogami i skrzyżowaniami miała miejsce na terenie miasta Midland w zachodniej części stanu Texas.
Zabudowa stalowego rurociągu z zastosowaniem techniki Intersect. Fot. Hard Rock Directional Drilling
Otwór zrealizowano z wykorzystaniem techniki Intersect i dwóch urządzeń wiertniczych firmy Vermeer. Punkt spotkania wierconych otworów wyznaczono w odległości około 1600 m od głównego urządzenia klasy 5000 kN. Wiertnica pomocnicza klasy 2500 kN miała do wywiercenia odcinek o długości 900 m. W sekcji horyzontalnej otworu przewidziano wykonanie dwóch łuków poziomych, co dodatkowo komplikowało całe zadanie. Nawigację na całym wierconym odcinku zrealizowano dzięki magnetycznemu systemowi Tensor wspomaganemu pętlą Tru-Tracker.
Dobrze rozpoznane warunki wiercenia obejmowały głównie formacje piaskowca i wapienia. W związku z tym wykorzystano typowe dla wierceń w skałach rozwiązania bazujące na silniku wgłębnym o średnicy 8”, trójgryzowych świdrach słupkowych TCI o średnicy 12 ¾” (324 mm) i stabilizowanych poszerzaczach rolkowych. Z racji stabilnej i wytrzymałej ściany otworu wiercenie poprowadzono na głębokości około 20 m. Finalna średnica otworu została osiągnięta w trzech krokach: 26” (660 mm), 36” i 48” (1219 mm). Średni raportowany strumień przepływu płuczki wyniósł 4500 l/min.
Rura osłonowa została wyposażona przed instalacją w trzy wewnętrzne stalowe rurociągi produktowe. Zostały one sprefabrykowane wzdłuż drogi szybkiego ruchu, przy czym znajdowały się około 150 m od oryginalnego punktu wyjścia i wymagały przemieszczenia tuż przed planowaną operacją wciągania rur do otworu. Wykonawcy zastosowali 190 podpór rolkowych do wyłożenia liry. Całkowity ciężar instalowanego zestawu rur osiągnął 8200 kN. Czas instalacji wyniósł 23 godz. przy rejestrowanej sile instalacyjnej od 2000 do 2700 kN.
Inwestorem i głównym zarządzającym projektu była naftowa spółka Fasken Oil. Firmą odpowiedzialną za przygotowanie rury osłonowej i rur produktowych – Kingsley Construction. Instalacja posłuży do transportu ropy, gazu i płynnych węglowodorów. Rurociągi włączono do eksploatacji w połowie 2019 r.
Przeczytaj także: Najdłuższe wiercenie HDD w Ameryce Południowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.