Celem przygotowania opracowania jest wsparcie operatorów sieci kanalizacyjnych w wyborze odpowiednich metod renowacji i produktów oraz zapewnienie im rzetelnej wiedzy, która posłuży im przy opracowywaniu dokumentacji przetargowej, nadzorowaniu realizacji zadania, odbiorze prac i do monitorowania jakości. Właściciele sieci kanalizacyjnych z innych krajów nadal mają szansę dołączyć do projektu jako partnerzy.

Problemy przewodów ciśnieniowych

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat właściciele sieci kanalizacyjnych i dostawcy technologii renowacyjnych koncentrowali się na odnowie kanałów grawitacyjnych. W przypadku kanałów ciśnieniowych wybierano naprawy w wykopie otwartym. Kanały ciśnieniowe, produkowane na przestrzeni lat z różnych materiałów, stopniowo ulegają znacznym uszkodzeniom; wiele z nich zbliża się do końca okresu użytkowania. A wymagania dotyczące remontu, naprawy lub wymiany są coraz większe.

Bezwykopowe metody renowacji są zwykle najlepszym rozwiązaniem w przypadku naprawy uszkodzonych kanałów ściekowych, ponieważ minimalizują wszelkie utrudnienia, są ekonomicznie opłacalne i bezpieczne dla środowiska. Mimo to nadal pojawiają się przeszkody, które ograniczają możliwość zastosowania metod bezwykopowych – takie, jak brak punktów dostępu do rurociągu (w celu kontroli lub naprawy), 90-stopniowe zakręty, zbyt małe średnice przewodów.

Na rynku oferowane są już technologie i produkty służące do renowacji rur ciśnieniowych, właściciele sieci kanalizacyjnych nadal potrzebują jednak badań sprawdzających możliwości zastosowania tych metod i ich ograniczenia. Brakuje neutralnych i rzetelnych  informacji na temat wymagań instalacyjnych, zakresu zastosowania, wydajności i ograniczeń aplikacji dostępnych metod i produktów. Doświadczenie wykonawców w zakresie renowacji kanałów też nie jest jeszcze zbyt wielkie. 

Badania rozwiązań CIPP dla przewodów ciśnieniowych

Celem tych badań jest ocena porównawcza dostępnych na rynku technologii. We współpracy z operatorami sieci kanalizacyjnych definiowane są typowe scenariusze uszkodzeń spotykane w przypadku ciśnieniowych rur kanalizacyjnych. Dla danych uszkodzeń opracowywana jest koncepcja testu. Badania porównawcze zostaną przeprowadzone dla ośmiu produktów, wybranych przez komitet sterujący ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. 

Ocena

Testy laboratoryjne odbywają się w skali 1: 1, w specjalnie przygotowanym obiekcie, należącym do IKT. Wybrane do badań produkty zostaną dzięki temu przetestowane w identycznych warunkach. Ocena obejmie m.in. ich zdolność do wytrzymania typowych zmian ciśnienia występujących w tego typu przewodach. Dzięki obiektowi laboratoryjnemu umożliwiającemu przeprowadzanie badań w skali 1:1, badane rury i produkty stosowane w technologii CIPP będą poddawane rzeczywistym ciśnieniom, które powstają na co dzień. 

Oprócz technologii i produktów, ocenione zostaną przepisy dotyczące zapewnienia jakości produkowanych materiałów.

Zostań partnerem IKT

Środki finansowe na realizację tego projektu zostały przekazane przez resort środowiska Nadrenii Północnej-Westfalii. Inicjatywa wspierana jest również przez operatorów sieci wod-kan w Niemczech. Projekt realizowany jest we współpracy z miastem Arnhem w Holandii. 

Zainteresowane przedsiębiorstwa wod-kan z Polski również będą mogły się zaangażować w projekt IKT – a konkretnie w kolejną jego edycję, tym razem obejmującą badania aplikacji wykładzin do rur o większej średnicy. Skontaktować się z IKT można TUTAJ

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy wykładzina CIPP jest dobrej jakości?