Tunel Colsman to tunel kanalizacyjny o długości 2,32 km, zbudowany w 1977 r. Jest częścią infrastruktury Southgate Water & Sanitation Districts w Kolorado. Z uwagi na jego wiek i wysoce korozyjne środowisko ścieków, zarządca zaczął obawiać się, że tunel niedługo przestanie być niezawodny. Po gruntownej inspekcji obiektu na całej jego długości, zdecydowano o tym, że konieczna jest jego renowacja.
Sliplining w kolektorze w USA. Fot. „Trenchless Technology”
Zespół projektantów, któremu zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej, wziął pod uwagę różne opcje bezwykopowej renowacji, w tym: CIPP (ang. Cured In Place Pipe), natryskiwanie cementem oraz geopolimerami, sliplining czy renowację z wykorzystaniem produktów hybrydowych. Rozważano też budowę zastępczego tunelu.
Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku okazał się sliplining. Dzięki wykorzystaniu tej metody można było zamontować w tunelu strukturalnie nowy przewód (przestrzeń pomiędzy nim a tunelem wypełniono zaprawą), zamiast drążyć nowy tunel.
Przebudowa rozpoczęła się w październiku 2018 r., a zakończyła w maju 2019 r.
Projekt otrzymał II miejsce w tegorocznym konkursie na Projekt roku 2019 w kategorii Renowacja. Dlaczego? Odnowa Colsman Tunnel stanowiła wyjątkowe wyzwanie. Większość prac należało wykonać, nie wyłączając kolektora z użytku. Nieregularny rozmiar i kształt tunelu były trudnością zarówno w trakcie inspekcji, projektowania, jak i renowacji.
Zespół projektowy współpracował nad identyfikacją rozwiązań, możliwości oraz zarządzaniem ryzykiem i budżetem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla zarządcy. W efekcie całkowita wartość wykonanych prac (9,6 mln USD) wyniosła mniej niż 50% wstępnych szacunków.
Przeczytaj także: Sliplining w wielkośrednicowym kolektorze
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.