• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

ABC technologii CIPP – warsztaty

Opublikowano: 08-01-2020 Źródło: inzynieria.com

Infrastruktura podziemna to jeden z najważniejszych obszarów budownictwa. Sieci podziemne wszelkiego przeznaczenia są intensywnie rozwijane na całym świecie, a proces ten wymaga zaangażowania zaawansowanych i nieinwazyjnych metod w zakresie budowy, konserwacji i renowacji. Triumfy w tym zakresie święcą obecnie metody bezwykopowe przeznaczone m.in. do odtworzenia lub modernizacji istniejących systemów rurowych. Wśród metod no-dig przeznaczonych do modernizacji przewodów najpopularniejsza jest technologia CIPP (ang. Cured In Place Pipe), czyli przedmiot obrad IV Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”, odbywającej się w Poznaniu w dniach 8-10 stycznia 2020 r.


ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu". Fot. Quality Studio. Fot. Quality Studio

Technologia CIPP, czyli renowacja przewodów podziemnych za pomocą rękawów utwardzanych na miejscu, co rusz „bije” kolejne rekordy. Popularność ta jest wynikiem przede wszystkim skuteczności, doświadczenia w jej aplikowaniu oraz dostępności coraz lepszych materiałów i sprzętu. Metoda renowacji wykładzinami utwardzanymi na miejscu jest też względnie tania, jeśli weźmie się pod uwagę wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem tej samej operacji w sposób tradycyjny. W wysokim stopniu pozwala także chronić środowisko, a ponadto ma niewielki wpływ na życie mieszkańców, funkcjonowanie komunikacji miejskiej czy prowadzenie działalności gospodarczej w rejonie wykonywania prac. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aplikacja tzw. rękawów CIPP dla wysoko wykwalifikowanej ekipy nie nastręcza zbyt wielkich trudności. Wszelkie te zalety od lat dostrzegają inwestorzy, stąd rosnąca popularność tej metody.

W trakcie wspomnianej konferencji zorganizowane zostały warsztaty, podczas których technologia CIPP omawiana była od podstaw, w formule ABC. Zajęcia zakończyły się testem sprawdzającym przeprowadzonym online. Warsztaty poprowadzili dwaj eksperci z Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Tomasz Abel oraz dr inż. Bogdan Przybyła.

ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu

W programie znalazły się m.in. krótki rys historyczny obejmujący powstanie i rozwój metody (metoda CIPP opatentowana została w 1970 r.) czy aktualne normy z nią związane. Omówione zostały: budowa rękawów czy rodzajów żywic, stosowanych do ich nasączania. Wskazane zostały też podstawowe wytyczne – takie, jak sposób selekcji przewodów, które mogą być poddane tego typu renowacji, wymiarowanie wykładzin oraz metody utwardzania nasączonych rękawów.

ABC technologii CIPP; dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio ABC technologii CIPP; dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

Ocena (analiza) stanu przewodu wynikająca z badań bieżących  zazwyczaj różni się od oceny czy analizy prowadzonej na rzecz wykonania konkretnego projektu, choć może się częściowo pokrywać. W konkretnych przypadkach zakres badań musi być indywidualnie określony. Wykorzystanie danych z badań bieżących musi być świadomą decyzją projektanta – przypomnieli eksperci.

ABC technologii CIPP; dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio ABC technologii CIPP; dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska. Fot. Quality Studio

Można powiedzieć, że czynników, które wpływają na wybór konkretnej metody renowacyjnej jest wiele. M.in., są to: wpływ na nośność układu, redukcja wymiarów przewodu macierzystego, aspekty wynikające ze sposobu realizacji (instalacji), trwałość rozwiązania (zachowanie w czasie), wpływ na warunki eksploatacji, ograniczenia funkcjonalności przewodu poddanego odnowie. Należy pamiętać, iż szczegółowe rozwiązania muszą być dopasowane indywidualne, głównie z uwagi na zróżnicowane obciążenia działające na sieć i stan techniczny sieci.

To samo dotyczy wymiarowania wykładzin CIPP. Jak podkreślił dr inż. Bogdan Przybyła, rękawy CIPP muszą być projektowane indywidualnie dla każdej realizacji. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowania obciążeń działających na rękaw oraz z różnego stanu technicznego przewodów poddawanych renowacji powtórzył naukowiec. Co jednak ważne, brak analizy projektowej prowadzi  do wykonania wykładziny o nadmiernej nośności, niepotrzebnie drogiej lub zbyt słabej, grożącej awarią przewodu. Jak zaznaczył, w przypadku niedowymiarowania wykładziny prawdopodobieństwo awarii wzrasta z czasem, inaczej niż w przypadku nowo układanych rurociągów, w których z czasem następuje stabilizacja systemu.

Na koniec specjaliści zajęli się kwestią odbioru technicznego prac przeprowadzonych z wykorzystaniem CIPP.

ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu ABC technologii CIPP, IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu

Rynek CIPP ma się coraz lepiej

Organizowana w Poznaniu już po raz czwarty konferencja poświęcona jest wyłącznie metodzie CIPP. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, na które w tym roku zarejestrowało się ponad 210 uczestników. Do Poznania przybyli przedstawiciele inwestorów (głównie przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych), wykonawców, projektantów, producentów i dostawców sprzętu oraz materiałów, a także środowisk naukowych, ośrodków badawczych i wszystkich zainteresowanych renowacją przewodów z wykorzystaniem rękawów utwardzanych na miejscu.

Przeczytaj także: CIPP od A do Z – wiedza, praktyka, odbiór prac renowacyjnych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!