Kanały podatne są na osadzanie się zawiesin, co prowadzi do zmniejszenia ich przepustowości. Czyszczenie kanalizacji to nic innego, jak usuwanie wszelkiego rodzaju osadów – np. tłuszczu, piasku czy kamieni i korzeni, które stanowią zaporę dla napływających ścieków. Firmy zarządzające kanałami ich czyszczenie prowadzą raz, czasem dwa razy do roku.

Czyszczenie kanalizacji – metoda hydrodynamiczna

Czyszczeniem kanalizacji zajmują się pracownicy spółek zarządzających siecią wod-kan, bądź wyspecjalizowane prywatne firmy. Część z nich świadczy usługi pogotowia kanalizacyjnego, dzięki czemu usuwanie awarii i udrożnienie kanalizacji jest szybkie. Na początek tego typu prac przeprowadza się monitoring danego kanału. To, dzięki stwierdzeniu rodzaju i wielkości zalegających zanieczyszczeń, pozwala na dobranie odpowiedniego sposobu czyszczenia kanalizacji. Najpopularniejsza jest metoda hydrodynamiczna: wykorzystuje się specjalistyczne wielofunkcyjne samochody (te najnowocześniejsze wyposażane są w system odzysku wody).


Na czym polega ta metoda? Woda, poprzez pompy, trafia do umieszczonego w kanale gumowego węża. Wypływając z niego, pod wysokim ciśnieniem, kierowana jest na ścianki rur, „zdrapując” i wypłukując osady, a także kierując je do studni rewizyjnej. Stąd osady wypompowywane są do beczki lub wybierane ręcznie; to w zależności od klasy pojazdu. 

Np. w ramach przetargu na czyszczenie kanalizacji deszczowej w Lubinie wymagano, by zainteresowane firmy posiadały samochód z odzyskiem wody o parametrach: ciśnienie urządzenia płuczącego 18 MPa, wydajność wody min. 420 l/min, a także kamerę na wózku samojezdnym o średnicy inspekcji DN100–1000mm i zasięgu do 250 m. Czyszczenie kanału pod wysokim ciśnieniem w tradycyjny sposób oznacza konieczność uzupełniania wody, a system odzysku umożliwia wielokrotne użycie tej samej wody (może być pobrana np. z rzeki). Taki system filtruje wysysane zanieczyszczenie, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszego płukania kanałów.

Metoda hydrodynamiczna wykorzystywana jest do czyszczenia kanalizacji w zakresie średnic od 50 do 1500 mm.

Czyszczenie kanalizacji – metoda elektromechaniczna

Inny sposób czyszczenia kanalizacji to metoda elektromechaniczna – używa się specjalnych spirali zakończonych różnymi końcówkami (dobiera się je w zależności o wymiarów rur i zalegających w nich zanieczyszczeń). Pracującej sprężynie, poprzez urządzenie dużej mocy, nadaje się wysoką prędkość, w ten sposób rozbijając zatory. Tego typu metoda najlepiej sprawdza się do czyszczenia kanalizacji o średnicy do 150 mm.

Do czyszczenia kanalizacji z rur betonowych wykorzystuje się przepychacze na wyciągarkach: zanieczyszczenia przepycha się przez kanał do studni rewizyjnej. Ze studni się je wybiera. Są też metody ręcznego czyszczenia kanalizacji – w przypadku kanałów przełazowych.

Długość sieci kanalizacyjnej w Polsce przekroczyła już 160 tys. km.

Przeczytaj także: Głowice do czyszczenia przewodów sieci kanalizacyjnych

 

 

Czyszczenie kanalizacji

 

Czyszczenie kanalizacji polega przede wszystkim na odpowiednim wyczyszczeniu odcinków rurowych, a także studzienek, pionów czy odpływów kanalizacyjnych. Dzięki pozbyciu się osadów czy też zatorów, przywrócimy system odprowadzania wód deszczowych oraz ścieków do pełnej sprawności.

Czym grozi brak regularnego czyszczenia kanalizacji? M.in.:

  • Zmniejszeniem drożności rur kanalizacyjnych;
  • Wydzielaniem się nieprzyjemnych zapachów;
  • Niszczeniem materiałów, z których wykonane są rury;
  • Nadmiernym odkładaniem tłuszczów i osadów w kanalizacji;
  • Możliwością cofnięcia ścieków znajdujących się w syfonach.

Czyszczenie kanalizacji możemy podzielić na dwa sposoby:

  • Chemiczny – odpowiedni przede wszystkim do udrożnień zamknięć wodnych. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste używanie środków chemicznych może skutkować uszkodzeniem rur.
  • Mechaniczny – czyszczenie kanalizacji przeprowadza się za pomocą specjalnych, odpowiednio dobranych urządzeń, taki jak: spirale, głowice czy końcówki czyszczące o różnych średnicach. Wybór sprzętu uzależniony jest od rury, z jaką mamy do czynienia oraz jak bardzo jest ona zanieczyszczona.

Kanalizację możemy wyczyścić samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowców.