W Polsce jest ponad 160 tys. km sieci kanalizacyjnej. Duża część z niej powstała wiele lat temu, dlatego konieczna jest diagnostyka i ocena jej stanu technicznego. Do tego typu badań można wykorzystywać monitoring światłowodowy.
Dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. Politechniki Warszawskiej. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com
W trakcie XVIII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa" o wykorzystaniu monitoringu światłowodowego do diagnostyki i oceny stanu wielkośrednicowego kolektora kanalizacyjnego mówił dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. Politechniki Warszawskiej. Przykładem był wybudowany w latach 60. XX w. kolektor w Warszawie, którego awaria wystąpiła już w trakcie remontu. Właśnie wtedy po raz pierwszy w Polsce do oceny stanu kolektora wykorzystano monitoring światłowodowy. W efekcie możliwa była dalsza modernizacja kanału.
Skuteczne uszczelnienie obudowy kanału i wzmocnienie podłoża pozwoliły na dalszą modernizację konstrukcji kanału na całej jego długości, zgodnie z odrębnym projektem renowacji – powiedział prof. Popielski, który w swoim wystąpieniu mówił też m.in. o możliwościach zastosowania czujników światłowodowych.
Srebrnym Sponsorem XVIII Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” była firma Cover.
Przeczytaj także: Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2020 [relacja]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.