• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PSTB opracowuje wytyczne odbiorowe dot. technologii CIPP

Opublikowano: 01-02-2021 Źródło: inzynieria.com

Wielomiesięczny proces opracowywania przez Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych wytycznych odbiorowych dla technologii CIPP zaowocował przedstawieniem kolejnej wersji dokumentu branży 21 stycznia br. podczas V Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Prezentacji dokonał dr inż. Bogdan Przybyła z Politechniki Wrocławskiej. 


Wytyczne zostały poddane dyskusji w gronie branży już w ubiegłym roku, w trakcie Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa (8–10 września). Zespół zebrał wtedy sugestie ze strony uczestników wydarzenia – i wszystkie uwzględnił w przygotowywanym dokumencie. 


Również podczas tegorocznej konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu” pojawiło się wiele ważnych głosów odnośnie do opracowywanych wytycznych: swoje opinie i wątpliwości przedstawili zarówno uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się po prelekcji dr. inż. Przybyły, jak i publiczność.

Panel dyskusyjny, V Konferencja Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu Panel dyskusyjny, V Konferencja Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu

Wytyczne odbiorowe są branży potrzebne

Spotkanie online Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB) Spotkanie online Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB)

Właściwości produktu końcowego, czyli utwardzonej wykładziny, to pochodne działań zarówno producenta wykładziny i wykonawców instalujących ją w przewodzie – przy założeniu prawidłowego doboru konstrukcyjno-materiałowego rozwiązania, tj. prawidłowego projektowania. Wytyczne odbiorowe są potrzebne, aby wszelkie założenia były zgodne z późniejszym stanem faktycznym.

W Polsce z wytycznymi jest podobnie jak z normami – są obowiązkowe, ale wtedy, jeżeli inwestor umówi się z wykonawcą i wprowadzi je do specyfikacji. To w rozporządzeniu, które jest obowiązujące dla branży, może zostać przywołana wytyczna, ale nie musi. Jeżeli ktoś uzna nasze wytyczne za ważne, to będą dokumentem stanowiącym przy realizacji inwestycji. Powstaje bardzo istotny dokument – ocenił prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski, członek zespołu eksperckiego.

Trwa proces przygotowywania finalnej wersji dokumentu

29 stycznia br. członkowie zespołu eksperckiego przeprowadzili dyskusję dotyczącą sugestii zmian i uszczegółowień w pierwszej części wytycznych odbiorowych dla technologii CIPP, zgromadzonych po V Konferencji „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. 

Ekspertom udało się omówić i wdrożyć do dokumentu zaledwie część planowanych zmian – dalsza dyskusja będzie prowadzona podczas kolejnego spotkania, 3 lutego br.

Przeczytaj także: Technologia CIPP ma 50 lat, ale wciąż jest rozwijana

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!