13 maszyn

Podczas robót wykorzystano 10 maszyn MTBM (ang. Microtunnel Boring Machines) firmy Iseki Microtunnelling Systems oraz trzech wyprodukowanych przez spółkę AVN Herrenknecht. Urządzenia przystosowano do wykonywania rurociągów o średnicach od 600 mm do 2000 mm oraz do pracy w różnych warunkach gruntowych, m.in. żwiru, gliny, mułowca, gipsu, piaskowca, kwarcu i piasku. Długości mikrotunelowanych odcinków wynosiły od poniżej 100 m do 670 m. Przewierty realizowano na głębokościach od 5 do 30 m pod powierzchnią.

Woda i trudny grunt

Upały, pandemia COVID-19, a także trudne warunki gruntowe były dla nas wyzwaniem. Te ostatnie ulegały częstym zmianom, czasem na przestrzeni metra, dlatego zawsze wymagana była szczególna ostrożność i staranność. W różnych miejscach napotkaliśmy duże ubytki, których wypełnienie wymagało 800 m3 betonu. Podczas całego przedsięwzięcia napotykaliśmy znaczne ilości wód gruntowych, które mogły zalać nasze urządzenia. Ciśnienie rzędu 3 bar na czołach maszyn nie było niczym niezwykłym – powiedział Alex Allport, kierownik projektu z firmy Joseph Gallagher wykonującej zadanie.

Dwuletni kontrakt

Prace wykonano od 23 stycznia 2019 r. Generalnym wykonawcą rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Abu Zabi jest spółka Mechanical and Civil Engineering Contractors Company (MACE).

Nowy rurociąg będzie służył lokalnym obszarom i społeczności w Abu Zabi. Jest jednym z elementów długoterminowych projektów rozwoju infrastruktury i poprawy warunków życia społeczności.

Przeczytaj także: Katowice: awaryjna budowa sieci pod drogą krajową