Na Wyspie Spichrzów w Gdańsku rozpoczęły się prace związane z budową kanalizacji sanitarnej oraz przepompowni ścieków. Roboty realizowane są z wykorzystaniem metody mikrotunelowania.
Fot. bartosz_jan / Adobe Stock
W zakres inwestycji wchodzi budowa niespełna półkilometrowego odcinka kanalizacji sanitarnej z rur kamionkowych DN500 i wytrzymałości na zgniatanie min. 120 kN/m, łączonych ze sobą za pomocą elementów ze stali szlachetnej i uszczelek kauczukowych. Fragment ten powstanie przy użyciu mikrotunelowania i znajdować się będzie w ulicach: Szopy, Motławskiej oraz Spichrzowej. Z tego 40-metrowy odcinek rurociągu przebiegać będzie pod dnem rzeki Motławy.
Podziemna przepompownia ścieków powstanie natomiast przy ul. Szopy. Wyposażona będzie m.in. w zbiornik żelbetowy okrągły, wydzieloną komorę zasuw i pomiarową oraz trzy pompy.
Oprócz tego do zadań wykonawcy, gdyńskiej firmy Elgrunt sp. z o.o., należeć będzie także:
– budowa kanalizacji sanitarnej w wykopach wąskoprzestrzennych szalowanych (przełączenia i włączenia istniejących kanałów i przykanalików) z rur kamionkowych DN200 i DN300 o łącznej długości 133,1 m;
– budowa kanalizacji sanitarnej tłocznej o długości 12,7 m w ul. Szopy, w wykopie wąskoprzestrzennym szalowanym z rur DN400 PE SDR 17 łączonych metodą zgrzewania doczołowego;
– budowa studni rewizyjnych z kręgów z betonu C35/45 o klasie wodoszczelności W8 i mrozoodporności F-150 wyposażonych w drabinę (studnie DN1200 – 2 szt., DN1500 – 2 szt., DN2000 – 1 szt., DN2500 – 2 szt. oraz DN3200 – 2 szt.);
– wykonanie muru oporowego zabezpieczającego skarpę nasypu drogowego (ul. Podwale Przedmiejskie);
– likwidacja sieci kanalizacyjnej przeznaczonej do wyłączenia z eksploatacji.
Prace rozpoczęły się 5 marca br., a ich finał planowany jest na połowę września 2021 r. Nieco dłużej potrwa budowa przepompowni ścieków – tu termin wyznaczono maksymalnie na maj 2022 r.
Część robót wykonywana jest metodą bezwykopową, jednak w ich trakcie konieczne będzie miejscowe zawężenie jezdni.
Inwestycja jest realizowana przez miejską spółkę GIWK w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego – etap III. Wartość projektu to ponad 10,5 mln zł brutto.
Przeczytaj także: Technologie bezwykopowe na drodze do redukcji emisji CO2
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.