• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

98 bezwykopowych przejść na budowie gazociągu Goleniów–Lwówek

Opublikowano: 14-07-2021 Źródło: Gaz-System

Gazociąg Goleniów–Lwówek to najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce. Budowa wkroczyła w zaawansowany etap, trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie. Na liczącej łącznie 191 km trasie zostanie wykonanych 98 przejść w technologii bezwykopowej.


Przewiert na budowie gazociągu. Fot. Gaz-System Przewiert na budowie gazociągu. Fot. Gaz-System
  • Na odcinku Goleniów–Ciecierzyce zaplanowano 55 przekroczeń bezwykopowych
  • Najdłuższy, liczący 1400 m, zostanie wykonany metodą Direct Pipe
  • Na trasie Ciecierzyce–Lwówek z 43 przewiertów wykonano 20

Technologie bezwykopowe stały się standardem

Nowoczesne technologie bezwykopowe są stałym elementem inwestycji lądowych naszej spółki. Na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek wykonamy prawie 100 przejść podziemnych pod przeszkodami terenowymi. Prace montażowe będą prowadzone do końca I kwartału przyszłego roku. Następnie przystąpimy do prób technicznych, nagazowania i odbiorów, tak aby w październiku 2022 r. uruchomić przesył gazu tym gazociągiem – powiedziała Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu.


Podział na dwa odcinki

Budowa gazociągu została podzielona na dwa odcinki. Pierwszy to rurociąg relacji Goleniów–Ciecierzyce o długości około 122 km, a drugi, liczący mniej więcej 69 km przebiega między Ciecierzycami i Lwówkiem.

Na pierwszym odcinku wszystkie rury już rozwieziono, a teren przygotowano na potrzeby ułożenia gazociągu na całej trasie. W wykopie już znajduje się 43 km rur, a 75 km zespawano. Zakończyły się także prace archeologiczne.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

1400 m – najdłuższy przewiert pierwszego odcinka

By bezinwazyjnie pokonać drogi oraz rzeki zaplanowano 55 przekroczeń bezwykopowych. Wykonano ich już 24, a pod rzeką Pełcz zastosowano nowoczesną metodę Direct Pipe. Długość przewiertu wyniosła 657 m. Aktualnie trwa kolejny przewiert pod Iną. Tym razem jego długość wyniesie 796 m. Największym wyzwaniem podczas budowy tego odcinka gazociągu będzie zaplanowany na ostatni kwartał 2021 r. przewiert Direct Pipe pod Wartą w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego. Będzie najdłuższy na trasie, osiągnie 1400 m.

Już 20 bezwykopowych przekroczeń na odcinku drugim

Na odcinku Ciecierzyce–Lwówek na placu budowy jest już 59% rur o łącznej długości 40 km. W wyniku prac spawalniczych połączono już 27 km elementów gazociągu. Tu z 43 zaplanowanych przekroczeń bezwykopowych za wykonawcą jest 20. Jeden z nich, wykonany metodą HDD przewiert pod Obrą w gminie Skwierzyna, liczy 665 m.

Gaz z Baltic Pipe i terminalu w Świnoujściu

Nowy gazociąg Goleniów–Lwówek zapewni możliwość rozprowadzenia w Polsce gazu dostarczonego z Szelfu Norweskiego przez gazociąg podmorski na Bałtyku oraz z terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji zwiększy moce przesyłowe krajowego systemu przesyłu gazu m.in. poprzez połączenie z magistralą gazową – korytarzem północ–południe.

Przeczytaj także: Półmetek drążenia wyjścia Baltic Pipe w Danii

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia