Zakończyła się operacja wyciągania gazociągu Baltic Pipe na ląd w Polsce. Rurociąg został zainstalowany w długim na 600 m tunelu, wydrążonym pod dnem morza, plażą i wydmami.
Fot. Gaz-System
Tunel zaczyna się na lądzie – 200 m licząc od brzegu, a kończy w Bałtyku, 400 m od linii brzegowej. Wydrążyła go maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o długości 13 m i średnicy tarczy wynoszącej 2,5 m. Powstał w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica. Najpierw zainstalowano w nim, przy wykorzystaniu metody pipe jacking, betonową rurę o średnicy wewnętrznej 2 m, która stanowi stałą obudowę dla stalowych przewodów gazociągu. Te były spawane na pokładzie statku Castoro Sei i przeciągane przez tunel za pomocą wciągarki znajdującej się na lądzie.
W trakcie tej operacji Castoro Sei znajdował się 1500 m od brzegu.
Źródło: Gaz-System
Jak poinformował Gaz-System, gazociąg był przeciągany ze statku Castoro Sei za pomocą stalowej liny (o długości 1500 m i średnicy 119 mm), którą od strony lądu przyciągała wyciągarka. Dodano, że w strefie przybrzeżnej gazociąg był przyciągany wewnątrz wstępnie przygotowanego wcześniej 800-metrowego i głębokiego na 2 m wykopu.
Poza tym wyjaśniono, iż dzięki zastosowaniu mikrotunelowania gazociąg został ułożony pod plażą i klifem, zapewniając tym samym brak wizualnej ingerencji w linię brzegową oraz otoczenie inwestycji na lądzie.
Wyjściowy mikrotunel gotowy jest już także w duńskiej miejscowości Faxe South. Ma 1000 m długości (400 m w głąb lądu i 600 m od linii brzegowej w stronę morza), a do wykonania zostało jeszcze wyciągnięcie gazociągu na brzeg w Danii.
Baltic Pipe umożliwi transport do Polski 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie (z Polski do Danii 3 mld m3).
Wyjściowy odcinek Baltic Pipe w Polsce
-
miejsce budowy – rejon miejscowości Niechorze i Pogorzelica
-
metoda budowy – mikrotunelowanie
-
lokalizacja komory startowej – 200 m od brzegu w głąb lądu
-
koniec wiercenia – Morze Bałtyckie, 400 m od linii brzegowej
-
długość przewiertu – 600 m
-
średnica tarczy drążącej – 2,5 m
-
masa MTBM – 100 ton
-
średnica wewnętrzna stałej obudowy – 2 m
-
metoda montażu betonowej obudowy – pipe jacking.
Zobacz nasz serwis specjalny BALTIC PIPE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.