W Warszawie rozpoczęła się bezwykopowa renowacja kolektora Nadbrzeżnego. Do odnowy rurociągu wykorzystana zostanie metoda reliningu.
Fot. ilustrac. mitifoto/Adobe Stock
Kolektor Nadbrzeżny został zbudowany w latach 70. XX w. Roboty są konieczne, bo w przyszłości włączony zostanie do niego projektowany obecnie kolektor Mokotowski Bis. Efektem renowacji będzie wzmocnienie i uszczelnienie kanału, a także uodpornienie go na wpływ wód gruntowych i ścieków. Prace zaplanowano wzdłuż ul. Czerniakowskiej na odcinku od stacji pomp Wolicka do skrzyżowania, a także alei Polski Walczącej i pompowni Powiśle.
Odnawiany jest rurociąg o profilu poprzecznym gruszkowym i wymiarach 1600/2000 mm. Renowacja polega na montażu w nim łączonych ze sobą modułów o wymiarach wewnętrznych 1350/1690 mm i grubości 21 mm. Przestrzeń, jaka powstanie między starymi a nowymi ścianami, zostanie wypełniona stabilizującą mieszanką betonową.
Wybór technologii bezwykopowej oznacza redukcję do minimum utrudnień komunikacyjnych, a także uciążliwości związanych z zajęciem terenu, emisją hałasu i ruchu ciężkich pojazdów. Na całej długości kolektora zaplanowano 16 wykopów technologicznych. Zadanie polega także na modernizacji komór i studni kanalizacyjnych.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podało, że to jedna z inwestycji, która pozwoli na ograniczanie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków.
Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Blejkan oraz Terlan. Umowę podpisano w kwietniu 2021 r. w formule „projektuj i buduj”.
Przeczytaj także. Warszawa: kolektor Burakowski jak nowy. Koniec modernizacji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.