Wszelkie nowości w branży maszyn i materiałów budowlanych, które pojawiły się lub dopiero pojawią są na rynku, są tutaj prezentowane. Bardzo wyraźnie widać trendy, które będą obowiązywały w najbliższych latach. Coraz śmielej producenci maszyn sięgają po urządzenia napędzane energią elektryczną lub napędy hybrydowe. Czyli to, co znamy już z techniki samochodów osobowych, zaczyna być zauważalne w ciężarówkach i maszynach, takich jak koparki czy walce drogowe. Powszechne staje się zdalne sterowanie ciężkimi maszynami budowlanymi i kopalnianymi.

Pracownik ochrony na budowie zastępowany jest przez specjalistyczny system nadzoru i alarmowania, wyposażony w kamery i często drony latające. Na kilku stoiskach pokazywane były olbrzymie „drukarki 3D”, „drukujące” z betonu szkielety konstrukcji.


W wielu miejscach na stoiskach pracowały autonomiczne urządzenia, czasem kawę podawał robot. Oczywiście nasza ekipa skupiła się na maszynach związanych z technologiami bezwykopowymi, jak wiertnice HDD, krety, maszyny mikrotunelowe i tunelowe, wciągarki kablowe, wdmuchiwarki i wiele, wiele innych. Tu też widać dopasowywanie się do aktualnych trendów, pokazano wciągarki i wiertnice zasilane z baterii litowo-jonowych.

W małych urządzeniach, takich jak wdmuchiwarki, napędy bateryjne zaczynają być już standardem. Udało nam się odwiedzić wiele polskich firm, a według katalogu było ich 48. Oczywiście na wielu stoiskach firm międzynarodowych też można było porozmawiać z naszymi rodakami.

Bauma 2022 r. Fotorelacja z największych targów – zobacz ZDJĘCIA

Wychodząc z terenu targów uświadomiłem sobie, że byłem na wszystkich edycjach Baumy w aktualnej lokalizacji, a odbyło ich się od 1998 r. chyba osiem. Jeśli ktoś ma jeszcze chwilkę czasu na lot lub jazdę do Monachium, to targi trwają do 30 października włącznie.

Przeczytaj także: Za nami FTTH Conference 2022. Co działo się w Wiedniu?